افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 13 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

کاهش گراف سرمایه گذاری خارجی در افغانستان

مسؤلان اتاق های تجارت و صنایع افغانستان با اشاره به کاهش بی سابقه سرمایه گذاری خارجی طی سال روان در کشور گفته اند که ادامه این روند میتواند منجر به بحران اقتصادی در کشور گردد. آنان تاکید می ورزند که در جریان سال روان هجری خورشیدی هیچ نوع سرمایه گذاری خارجی در کشور صورت نگرفته است و ادامه بی ثباتی در سرمایه گذاری داخلی را نیز به گونه چشمگیر متاثر ساخته است.

این مسولان میگویند که ناامنی های روز افزون، نبود حمایت های لازم از سرمایه گذاران در افغانستان سرمایه گذاری های داخلی را نیز متاثر ساخته است.

درهمین حال مسوولان اداره حمایت از سرمایه گذاری ها هرچند درباره میزان سرمایه گذاری های خارجی امسال درکشور چیزی نمیگویند اما میپذیرند که سرمایه گذاری های امسال درکشوربیست وشش درصد کاهش یافته اند.

نبود مصونیت جان و مال سرمایه گذاران، نبود راهکارحمایه یی ،نبود برنامه های تشویقی برای سرمایه گذاران خارجی ونبود دیدگاه روشن برای جذب سرمایه گذاری های بزرگ درکشورازعلت های اند که به گفته مسوولان اتاق های تجارت وصنایع امسال هیچ سرمایه گذارخارجی علاقمند به سرمایه گذاری درکشورنشده است.

این مسؤلان هشدار میدهند که اگر برای حل مشکلات فرا راه سرمایه گذاری ها درکشور بی درنگ اقدام نشود، افغانستان به بحران اقتصادی سوق داده خواهد شد.

خانجان الکوزی ، معاون اتاق های تجارت و صنایع میگویند که :” امسال هیچ سرمایه گذاری خارجی نشده است درکشور در این وضعیت خراب امنیتی اصلا کسی حاضر به سرمایه گذاری در کشور نمیشود، شما ببینید که همین اکنون سرمایه گذاران داخلی ما با مشکلات زیاد روبروست وآنان نمیخواهند که به کارهای شان درکشورادامه بدهند.”

از سوی هم مسؤلان اداره حمایت از سرمایه گذاری ها میگویند که در حال حاضر سرمایه گذاری های داخلی و خارجی بیست و شش درصد کاهش دارد اما به باورآنان تلاش ها برای جذب سرمایه گذاری های بیشتررویدست گرفته شده اند.

ابراهیم شمس، معاون اداره حمایت از سرمایه گذاری ها گفته است:”مشکلات است ما میدانیم هرچند ما اکنون نمیتوانیم که بگویم که هیچ سرمایه گذاری خارجی نشده است اما باید بگوییم که بیست وشش درصد سرمایه گذاری ها درکُل کاهش یافته اند واین نگرانی وجود دارد.”

این درحالیست که شماری ازآگاهان اقتصاد با درنظرداشت مبهم بودن آینده سیاسی واقتصادی کشورمیگویند که به علت اوضاع بد امنیتی کنونی کشورونبود امکانات لازم برای سرمایه گذاری های داخلی وخارجی هیچ کس حاضربه سرمایه گذاری نخواهند شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار