افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کاهش کشت کوکنار و تولید مواد مخدر افغانستان

با آنکه شمار معتادین مواد مخدر در افغانستان با گذشت هر روز افزایش میابد، یافته های یک گزارش جدید در کشور نشان میدهد که درسال جاری میلادی کشت کوکنار وتولید مواد مخدر در مقایسه به سال گذشته میلادی کاهش چشمگیر یافته است.

 

در این گزارش که از سوی وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان و به همکاری تخنیکی اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، تهیه شده گفته شده که تخریب مزارع کوکنار در این سال 40 درصد افزایش داشته است.

 

سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدرافغانستان میگوید، درسال 2015 میلادی 97 درصد از مجموع کشت کوکنار در افغانستان، در زون های جنوب، شرق و غرب که با تهدیدات بلند امنیتی روبرو اند صورت گرفته است.

 

خانم عظیمی، روز گذشته در یک نشست مشترک با مقامات سازمان ملل متحد نتایج این سروی را با خبرنگاران درکابل شریک ساخته گفت:

 

” در قسمت کشت نظر به سال پار ما 19 درصد کاهش داشتیم، درقسمت تولید نسبت به سال گذشته خوشبختانه 48 درصد کاهش یافته که ارقام بعد ازسال 2010 اولین باراست که به این پیمانه کاهش درتولید رونما می گردد. در حصه تخریب ما 40 درصد افزایش ما نسبت به سال 2014 داریم. این دستاورد ها نظربه سعی و تلاش کارمندان ذیربط در این پروسه میباشد. ”

 

براساس سروی های جدید این وزارت، درسال 2014 دوصد وبیست وچهارهزار هکتار زمین درنقاط مختلف افغانستان کوکنارکشت شده بود درحالیکه این رقم درسال 2015 یکصد وهشتاد و سه هزارهکتار زمین گزارش شده است.

 

دراین گزارش احتمال تولید تریاک در افغانستان درسال 2015 بیش از3 اعشاریه 300 تن تخمین شده در حالیکه این رقم درسال 2014 به 6 اعشاریه 400 تن میرسید.

 

یافته های این گزارش همچنان نشان میدهد که ولایت هلمند با 86 اعشاریه 443 هکتار مزارع کوکنار، هنوزهم درصدر ولایت های قراردارد که درآن بیشترین مقدار کوکنار کشت میگردد.

 

وزارت مبارزه با مواد مخدر میگوید، با آنکه در زون شمال ولایت بلخ در سال 2014 از کشت کوکنارعاری اعلام شده بود اما درسال 2015 دراین ولایت دوباره 204 هکتارزمین کوکنارکشت شده است.

 

دراین گزارش تلفات پولیس مبارزه با مواد مخدر در مقایسه به سال گذشته کاهش را نشان میدهد.

 

اما اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد میگویند، که حفظ دستاورد های موجود در راستای مبارزه علیه مواد مخدر به تشدید تلاش های جدی درسطح ملی و منطقوی بسته گی دارد.

 

اندری اویتسن، رئیس منطقوی اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد میگوید، نیاز است تا مبارزه وهماهنگی در این راستا بیشتر ایجاد گردد.

 

” ما اینرا درک میکنیم، ارقامی را که امروز ما اعلام کردیم ثابت نگهداشته نمی شود، در صورتی که همکاری ها بیشتر نشود وبا دولت افغانستان کوشش ها بیشتر نشود تا بتوانیم که این ارقام را برای سال های بعد پائین نگهداریم. ”

 

در سالهای اخیر افغانستان نه تنها با معضل جدی ازناحیه گسترش ناامنی ها، فساد اداری و فقر روبه رو است بلکه کشت کوکنارو تولید وقاچاق مواد مخدر نیز از مشکلات اساسی کشور به شمار میرود.

 

به اساس گزارش ها تعداد معتادین به مواد مخدر در افغانستان، در حال حاضر به حدود سه و نیم میلیون نفر میرسد.

 

کارشناسان افغان، بر عملکرد ضعیف حکومت قبلی وجامعه جهانی در راستای مبارزه با مواد مخدر انتقاد کرده میگویند که افزایش قاچاق مواد مخدر افغانستان به بازارهای بین المللی سبب اعتیاد دهها هزار تن در داخل و خارج کشور شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار