افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 ژانویه , 2013 لینک کوتاه خبر :

کاهش میزان تلفات سربازان اردوی ملی

کاهش میزان تلفات سربازان اردوی ملی

 

جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع که به روز چهارشنبه با گروهی از خبرنگاران در کابل صحبت می کرد گفت که در شش ماه گذشته بیش از 460 نفر از منسوبین اردوی ملی جان های شان را از دست داده اند.
بر بنیاد ارقام که از سوی وزارت دفاع افغانستان ارایه شده است، در میزان تلفات عساکر اردوی ملی در شش ماه اخیر امسال کاهش رونما گردیده است.

مقام های این وزارت می گویند که ارتقاع ظرفیت و قابلیت های نیرو های اردوی ملی باعث شده است تا این نیرو ها در سال جاری تلفات کمتری داشته باشند.

جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع که به روز چهارشنبه با گروهی از خبرنگاران در کابل صحبت می کرد گفت که در شش ماه گذشته بیش از 460 نفر از منسوبین اردوی ملی جان های شان را از دست داده اند.

در حالیکه به گفته وی تلفات سربازان اردوی ملی در عین زمان پارسال بیشتر از 470 تن بود.

« تعداد شهدای اردوی ملی در شش ماه اخیر یعنی اسد، سنبله، میزان، عقرب، قوس و جدی 463 نفر اند که در مدت مشابه در سال 1390 شمسی 472 تن بود. این یک فیصدی معین کاهش را نشان می دهد. در سه ماه اخیر یعنی عقرب، قوس و جدی تعداد شهدای ما 160 نفر است و در سه ماه مشابه سال گذشته 179 نفر اند که تقریباً یک اعشاریه نه درصد کاهش را نشان می دهد. »

آقای عظیمی در حالی از کاهش میزان تلفات عساکر اردوی ملی سخن می گوید که هفته گذشته روزنامه گاردین چاپ بریتانیا به نقل از وزیر دفاع آن کشور نوشت که تلفات نیرو های امنیتی افغان در شش ماه اخر سال روان ازیاد یافته است.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید، تلفات سربازان اردوی ملی باید بر مبنای کمیت این نیرو ها محاسبه شود.

به گفته او با توجه به رهبری هشتاد درصد عملیات ها از سوی این عساکر و انتقال مسوولیت های بیشتر امنیتی به آنها، سطح تلفات نیرو های اردوی ملی در سال جاری خیلی پایین است.

« اوسط قوت های ماه در سال 1390 یک صدو بیست هزار بوده، قوت که یک صدو بیست هزار است تلفات آن به اندازه یک صدو بیست هزار است. امسال قوت ما یک صدو نود و پنج هزار است، تلفات یک صدو نود و پنج هزار بر مبنای یک صدو نود و پنج هزار محاسبه می شود.
سال قبل ما این قدر عملیات را رهبری نمی کردیم، سال قبل یک تعداد اندک از قوای خارجی از افغانستان بیرون شده بود. سال گذشته به این اندازه ساحات وسیع مسوولیت های امنیتی آن به نیرو های افغان انتقال نشده بود. پس به این اساس تلفات ما باید خیلی بیشتر از سال گذشته می بود. »

مقام های امنیتی افغان پیش از این گفته اند که بیشتر تلفات نیرو های امینتی این کشور ناشی از انفجار بمب و ماین های جاسازی شده یی کنار سرک است.

گفته می شود، مخالفین مسلح دولت افغانستان اکثراً با استفاده از این تکتیک نیرو های امنیتی را هدف قرار می دهند. ماین های کنار سرک در کشور به غیرنظامیان هم تهدید عمده شمرده می شود.

آگاهان امور نظامی به این باوراند که اگر نیرو های امنیتی افغان با وسایل کشف و خنثی سازی ماین مجهز شوند، تلفات این نیرو ها در آینده بیشتر کاهش پیدا خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار