افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 27 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

کاهش شدید حمایت شهروندان آمریکایی از جنگ افغانستان

 

 

 

تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده حاکی از آن است که اکثریت شهروندان آمریکا خواستار پایان هر چه سریعتر جنگ در افغانستان و عقب‌نشینی نظامیان از کشور هستند.

به نقل از روزنامه نیویورک‌تایمز، تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده توسط نیویورک‌تایمز و شبکه سی‌بی‌اس آمریکا بیانگر آن است که 69 درصد از پرسش‌شوندگان مخالف ادامه حضور آمریکا در خاک افغانستان هستند. این در حالی است که تنها در  ماه گذشته 53 درصد از آمریکایی‌ها خواستار پایان جنگ افغانستان بودند که نشان‌دهنده کاهش شدید حمایت‌ها از ادامه حضور نظامیان در افغانستان است.

این نظرسنجی که از طریق تماس تلفنی با 986 شهروند آمریکایی در 21 تا 25 مارس انجام شده است حاکی از آن است که 68 درصد پرسش‌شوندگان آمریکایی  وضعیت جنگ در افغانستان را بسیار بد می‌دانند که این دیدگاه در ماه نوامبر تنها 42 درصد بوده است.

نظرسنجی دیگری که توسط  واشنگتن‌پست و ای‌بی‌سی نیوز انجام شده حاکی از ان است که 60 درصد پرسش‌شوندگان آمریکا از ادامه جنگ در افغانستان ناراضی هستند و این در حالی است که نظرسنجی موسسه “پیو” نشان می‌دهد 57 درصد آمریکایی‌ها  خواستار بازگشت هر چه سریعتر نظامیان آمریکایی هستند و در نظرسنجی انجام شده از سوی موسسه “گالوپ” و “یو اس‌ ای تودی” 50 درصد از پرسش‌شوندگان نیز بر عقب‌نشینی سریعتر نظامیان آمریکایی تاکید کردند.

بر اساس نظرسنجی نیویورک تایمز نارضایتی از جنگ افغانستان در میان جمهوریخواهان و دموکرات‌ها افزایش یافته است و جمهوریخواهان در مقایسه با دموکرات‌ها بیشتر خواستار ادامه حضور نظامیان آمریکایی تا زمان برقراری ثبات در افغانستان هستند.

جمهوریخواهان درباره زمان خروج نظامیان از افغانستان اختلاف‌نظر دارند و 40 درصد خواستار عقب‌نشینی سربازان آمریکایی پیش از پایان سال 2014 هستند.

نظرسنجی انجام شده پس از آن صورت گرفت که به دنبال قتل‌عام 17 غیرنظامی افغان و موج اعتراضات در پی سوزاندن قرآن کاخ سفید را برآن داشت تا خروج سریعتر نظامیان از افغانستان بررسی کند.

از دیگر چالش‌های جنگ در افغانستان کشته شدن نظامیان آمریکایی توسط سربازان افغان است و بر اساس اظهارات ژنرال “جان آلن” فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان این روند احتمالا ادامه خواهد یافت‌. ژنرال آلن در کنفرانس خبری پنتاگون تصریح کرد طالبان با نفوذ در میان نیروهای امنیتی افغان با هدف تخریب عملیات ضد تروریستی نیروهای خارجی، اقدام به ترغیب نیروهای افغان به کشتن سربازان آمریکایی می‌کنند.

پرسش‌شدندگان در نظر سنجی انجام شده تاکید کرده‌اند که از جنگ طولانی ده ساله خسته شده‌اند و با ابراز نارضایتی از پیشرفت کند نیروهای امنیتی افغان خواستار آن هستند تا افغان‌ها به توانایی‌ها ونیروهای خود تکیه کنند.

در همین حال  “نیوت گینگیریج ” ، “میت رامنی ” و ” ریک سنتورم ” کاندیداهای جمهوریخواه آمریکا  در برنامه‌های انتخاباتی خود خواستار بازگشت هر چه سریعتر سربازان آمریکایی شده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار