افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کاهش بیماری پولیو یا فلج کودکان در افغانستان

مشاور ارشد وزارت صحت عامه از کاهش بیماری پولیو یا فلج کودکان در افغانستان خبر می‌دهد.

 

وزارت صحت عامه می‌گوید که تا میانه‌های سال آینده گردش ویروس بیماری فلج کودکان در کشور متوقف خواهد شد.

 

مشاور ارشد این وزارت از کاهش بیماری پولیو یا فلج کودکان در افغانستان خبر می‌دهد و می‌گوید که امسال ۱۷ رویداد پولیو در کشور ثبت شده است که نسبت به سال پار کاهش را نشان میدهد.

 

درحال حاضر نمونه های آزمایشگاهی بیماری فلج کودکان به پاکستان فرستاده میشود، اما مشاور وزارت صحت عامه می افزاید که از سازمان جهانی بهداشت خواسته ایم که پس از این نمونه های آزمایشگاهی بیماری پولیو را به پاکستان نفرستد.

 

دیده میشود که امسال مبارزه برای نابودسازی بیماری فلج کودکان در افغانستان اثرگذار بودهاند. وزارت صحت عامه میگوید که در سال ۲۰۱۴ میلادی ۳۸ رویداد پولیو یا فلج کودکان در افغانستان ثبت شده بودند، اما امسال ۱۷ رویداد این بیماری در کشور ثبت شدهاند.

 

این وزارت می افزاید که تلاش دارد تا در میانه های سال آینده میلادی به گردش ویروس پولیو یا فلج کودکان در کشور پایان بدهند و تا چهار سال آینده میلادی این بیماری را در افغانستان نابود کنند.

 

هدایت الله ستانکزی مشاور ارشد وزارت صحت عامه اظهارداشت: “انشاالله كه در ماه جون سال ٢٠١٦ ميلادی ويروس پوليو در افغانستان گردش‌اش متوقف می‌شود و اين تعهد ملی ما است”.

 

در حالی که مقامات محلی گفته بودند که ۷۵ نمونه آزمایشگاهی بیماری های گوناگون به شمول پولیو از ولایت هلمند به پاکستان فرستاده شده است، اما مقام های محلی و وزارت صحت عامه می‌گویند که هیچ رویداد پولیو یا بیماری فلج کودکان در میان این نمونه ها نبوده است.

 

وزارت صحت عامه میگوید که صدها نمونه به آزمایشگاه فرستاده میشود، اما فرستادن این نمونه ها به معنای موجودیت بیماری فلج کودکان نیست.

 

ستانکزی ادامه داد: “ما نمونه‌های آزمایشگاهی را به پاكستان می‌فرستاديم، حالا كمی تشويش داريم و از سازمان جهانی بهداشت خواسته‌ايم كه بعد از اين نمونه ها را به آزمايشگاه‌های كشور ديگری بفرستد”.

 

وزارت صحت عامه می‌افزاید که امروز برنامۀ واکسین پولیو در ولایت‌های جنوب و غرب کشور آغاز خواهد شد و بر بنیاد این برنامه کودکانی که در ولسوالی‌های ناامن زنده‌گی می‌کنند نیز واکسین خواهند شد.

 

داکتر عبدالاحد حازم مسئول معافیت کتله‌ای ریاست صحت هلمند گفت: “ما زياد نگران نيستيم از اينكه كودكان واكسين نشوند، حتی در بخش های ناامن مانند مارجه و باباجی هم كودكان شان واكسين خواهند شد و برنامه عملی می شود”.

 

بربنیاد آمارهای وزارت صحت عامه امسال هشت رویداد بیماری پولیو در ولایت ننگرهار، یک رویداد در هلمند، یک رویداد در هرات، چهار رویداد در فراه، یک رویداد در کنر، یک رویداد در نیمروز و یک رویداد نیز در فاریاب ثبت شده‌اند.

 

بیماری فلج اطفال یک بیماری خطرناک در میان کودکان به شمار می‌رود؛ هنوز هم مواردی از پولیو در افغانستان و پاکستان وجود دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار