افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کاهش۵۰ درصدی فعالیت موسسات بین المللی در بلخ

از ۱۰ سال به اینسو موسسات خارجی همه ساله پروژه های مختلف را در قسمت حکومت داری خوب، سکتور زراعت و در بخش تعلیم و تربیه تطبیق می‎کردند که از یک سال به این طرف سطح تطبیق این پروژه ها ۵۰ درصد کاهش یافته است.

 

مسوولان ریاست اقتصاد بلخ از کاهش فعالیت موسسات بین المللی در قسمت تطبیق پروژه های انکشافی در این ولایت خبر داده و در مورد ابراز نگرانی می‎کنند.

 

عبدالرحمن صمدی رئیس اداره اقتصاد ولایت بلخ می‎گوید که به دلیل موجودیت نا امنی‎ها، کاهش کمک های بین المللی به افغانستان و نبود بودیجه انکشافی فعالیت این موسسات کاهش یافته است.

 

عبدالرحمن صمدی رییس اداره اقتصاد ولایت بلخ گفت که از ۱۰ سال به اینسو موسسات خارجی همه ساله به ارزش بیش از ۲۸ میلون دالر پروژه های مختلف را در قسمت حکومت داری خوب، سکتور زراعت و در بخش تعلیم و تربیه تطبیق می‎کردند که از یک سال به این طرف سطح تطبیق این پروژه ها ۵۰ درصد کاهش یافته است.

 

آقای صمدی در رابطه افزود:

 

“معمولا پروژه های که از سوی دونر ها تمویل میشد، ۵۰ درصد کاهش یافته است و همه ساله از سال ۱۳۸۵ به این طرف موسسات بین المللی به ارزش ۲۸ تا ۲۹ میلیون دالر پروژه تطبیق می کردند که این پروژه ها شامل برنامه انکشافی دولت نبود و به گونه مستقل از سوی کشور های کمک کننده تطبیق میشد.”

 

آقای صمدی می گوید که هنوز هم بیش از ۳۰ موسسه بین المللی و ۱۸ موسسه ملی در این ولایت فعالیت دارند، اما تا اکنون به علت نبود دونر(تمویل کننده مالی) همانند سال های گذشته موفق به تطبیق پروژه های بزرگ نشده اند.

 

به گفته صمدی که در جریان سال روان دولت افغانستان از بودیجۀ انشکافی خود در بخش های حکومت داری خوب، سکتور زارعت، بخش صحت و در راستای تعلیم و تربیه بیش از ۱۷۰ میلیون دالر را به ولایت بلخ اختصاص داده است.

 

صمدی می گوید که هم اکنون این پروژه ها در نقاط مختلف ولایت بلخ در حال تطبیق هستند.

 

رئیس اداره اقتصاد ولایت بلخ می گوید، ۳۰ الی ۴۰ درصد از موسسات داخلی به علت عدم فعالیت و در یافت بودیجه سلب امتیاز شده اند.

 

صمدی در رابطه می افزاید:

 

“موسسات محلی اکثر سلب فعالیت شده به علت اینکه بودیجه دریافت نکرده اند و پروژه تطبیق نکرده اند، در گذشته موسسات از سفارت ایالات متحده امریکا، سفارت جاپان و دفتر یو اس آی دی کسب بودیجه میکردند تا برنامه های خود را تطبیق کنند.”

 

این در حالیست که در سایر ولایات شمال افغانستان نیز به علت افزایش نا امنی ها و کاهش کمک های بین المللی فعالیت موسسات کاهش یافته و عدم تطبیق پروژه های انکشافی از سوی این موسسات سبب افزایش شکایات مردم در نقاط دور دست شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار