افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

کاسه صبر حکومت به سر آمد/ شکایت رسمی از حملات راکتی پاکستان به سازمان ملل

راکت

دولت افغانستان با ارایه شکایت‌ رسمی به سازمان ملل نسبت به حملات راکتی اردوی پاکستان به مناطق سرحدی کشور اعلام کرده است که اردوی پاکستان وُلسوالی‌های لعل‌پوری، گوشته، سرکانو و خاص در ولایت‌های کنر و ننگرهار را دست‌کم هدف 1266 حمله راکتی از ماه جَنیوری تا کنون قرار داده است.

در شکایت رسمی افغانستان آمده است که تخطی‌اسلام‌آباد و حملات راکتی اردوی این کشور به علاوه تلفات جانی و خسارات گسترده‌ مالی، سبب بیجا شدن صدها خانوده افغان شده است.

 

کابل، سال گذشته نیز پس از حملات توپخانه‌ای اردوی پاکستان به سازمان ملل شکایت کرده بود اما این حملات راکتی از اوایل ماه جَنیوری سال جاری دوباره از سر گرفته شده است.

 

دولت افغانستان با محکومیت حملات راکتی اردوی پاکستان این حملات را عامل تنش و تیره گی روابط، برهم زدن امنیت منطقه و ناقض قوانین بین‌المللی خوانده است.

 

هر چند حملات راکتی اردوی پاکستان موضوعی تازه نیست و در گذشته نیز اردوی پاکستان هر بار پس از تنش در روابط با کابل خاک افغانستان را آماج حملات راکتی قرار می‌داد اما این حملات در یک ماه اخیر تشدید شده است.

 

در چند روز گذشته حضور چرخبال های نظامی اردوی پاکستان در مناطق شرقی افغانستان که به برخی از اهداف حمله کرده‌اند نیز راپور شده است.

 

روی هم رفته حملات راکتی پاکستان در سال‌های اخیر و خاصتاً در یک ماه گذشته هزاران نفر را بیجا کرده که نگرانی‌ نهادهای حامی پناهجویان را نیز بر انگیخته است.

 

چندی قبل رییس نهاد نارویی حمایت از پناهجویان افغان در کابل با اعلام اینکه بیشترین آسیب را در حملات راکتی اردوی پاکستان ملکیان متحمل شده‌اند و سبب بیجا شدن صدها خانواده شده خواستار توقف این حملات شده بود.

 

از آغاز سال 1393 تاکنون بیش از 9000 حمله راکتی توسط نظامیان پاکستانی به مناطق سرحدی در شرق افغانستان صورت گرفته است که علاوه بر تلفات جانی بیش از هزاران خانواده نیز بیجا شده‌اند.

 

با وجود تلاش‌های دیپلوماتیک کابل و احضار سفیر پاکستان بیش از چهار بار از سوی وزارت خارجه این حملات متوقف نشده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار