افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

کار پارلمان چه زمانی پایان خواهد یافت؟

پس چه زمانی کار پارلمان پایان خواهد یافت و تصمیم هایی که پارلمان از این پس می گیرد مطابق قانون و یا در مغایرت با قانون است؟

 

نظر به ماده هشتاد و سوم قانون اساسی افغانستان پایان کار مجلس نمایندگان در اول سرطان سال پنجم بعد از اعلام نتایج انتخابات است. هم اکنون دوره کاری پارلمان از سوی حکومت تمدید شده است. در حالیکه از اصلاحات انتخاباتی و برگزاری انتخابات خبری نیست حکومت تا زمانی نامعلوم کار پارلمان را تمدید می کند. پس چه زمانی کار پارلمان پایان خواهد یافت و تصمیم هایی که پارلمان از این پس می گیرد مطابق قانون و یا در مغایرت با قانون است؟

 

غلام فاروق مجروح عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: هیچ بحثی مبنی بر تمدید کار پارلمان از جانب رییس جمهور مطرح نیست. اگر به اعلامیه رییس جمهور توجه کنیم، چیزی به نام تمدید نه وجود داشته و نه هیچگاه مورد قبول مجلس نمایندگان افغانستان خواهد بود. مجلس نمایندگان افغانستان به عنوان مظهر اراده ملت افغانستان از قاطبه ملت نمایندگی می کند و تمثیل کننده حاکمیت ملی در افغانستان است و با توجه به اصل تفکیک قوا در افغانستان هیچ مرجع حقیقی و حقوقی، حق دخالت در امور پارلمان افغانستان را ندارد.

 

وی اظهار کرد که رییس جمهور صلاحیت تمدید کار اعضای مجلس را ندارد و افزود: اعلامیه ای که رییس جمهور منتشر کرده است دو بخش دارد یک بخش آن به دلایل عدم برگزاری انتخابات از سوی حکومت و بخش دیگر آن مربوط به تعیین زمان انتخابات است. پارلمان مطابق با قانون اساسی است که به کار خود ادامه می دهد. این اعلامیه به معنای تمدید کار پارلمان نیست. ما آرای خود را از مردم افغانستان گرفته ایم و باز هم این مردم هستند که با آرای خو، نمایندگان بعدی خود را تعیین می کنند.

 

مجروح ادامه کار اعضای مجلس را مشروع دانسته و افزود: مطابق با ماده هشتاد و سه قانون اساسی دوره کار اعضای مجلس نمایندگان در اول سرطان اما پس از اعلام نتایج انتخابات ختم می گردد و شورای جدید آغاز به کار می کند. مسوولیت برگزار نشدن انتخابات به حکومت برمی گردد. حکومت است که باید توضیح دهد که چرا انتخابات را برگزار نکرده است. اما مجلس نمایندگان نمی توانند کار خود را رها کنند، آنها باید باشند تا کار را به اعضای جدید تسلیم کنند.

 

این نماینده مجلس در پایان گفت: در پارلمان افغانستان فقدان مشروعیت وجود ندارد. وقتی موضوع سی تا شصت روز قبل از اول سرطان برای برگزاری انتخابات پارلمانی به میان می آید، این موضوع از نیازمندی های برگزاری انتخابات است نه از شرایط ادامه یا عدم ادامه کار پارلمان. اگر مراد از قانون گزار ختم دوره نمایندگان در اول سرطان می بود، فقط با این جمله تمام می کرد که دوره کاری اعضای پارلمان در اول سرطان ختم می شود و ادامه ای برای آن نمی گذاشت و ذکر نمی کرد که پایان کار بعد از اعلام نتایج انتخابات است. من خود از کسانی هستم که افتخار تصویب قانون اساسی افغانستان را داشتم و این بحث ها را به خوبی درک می کنم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار