افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 21 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

کار عملی تمدید لین برق از کابل تا غزنی ادامه دارد

برشنا شرکت می گوید که کار پروژه تمدید لین برق از کابل به ولایت قندهار تا اخیر سال 2017 میلادی تکمیل خواهد شد.

 

وحیدالله توحیدی سخنگوی برشنا شرکت روز گذشته گفت که کار عملی این پروژه آغاز شده و حتی در ولسوالی گیلان ولایت غزنی نیز سروی نصب سب ستیشن جریان دارد.

 

وی همچنان گفت، در آینده نزدیک این پروژه شرکت برشنا را قادر خواهد ساخت تا به ولایت قندهار لین برق را تمدید کرده و تعداد زیادی از مردم که در حال حاضر به برق دسترسی ندارند، از برق مستفید شوند:

 

” کار عملی این پروژه آغاز شده در منطقه گیلان غزنی سب ستیشن در حال سروی است و قرارداد آن از کابل الی غزنی صورت گرفته و از غزنی الی قندهار انشاالله در فیز دوم قرار داد صورت میگیرد و این پروژه بدون بعضی مشکلات امنیتی در اخیر 2017 و شروع 2018 به اتمام میرسد. ”

 

آقای توحیدی گفت، این پروژه حدود 800 میلیون دالر هزینه برمیدارد که از سوی بانک جهانی با همکاری یو اس آی دی یا ادارۀ انکشاف بین المللی ایالات متحدهء برای افغانستان پرداخته میشود.

 

وحیدالله توحیدی سخنگوی برشنا شرکت همچنان گفت که لین برق وارداتی برعلاوه غزنی و قندهار، در ولایت های میدان وردک، لوگر، پکتیا، پکتیکا و خوست نیز تمدید میگردد.

 

این برق که از ترکمنستان وارد می گردد در نخست 300 میگا وات بوده و در حدود 5 سال به یک هزار میگا وات افزایش خوهد یافت.

 

افغانستان با کشورهای قزاقستان و ازبکستان نیز پروژه های بزرگ برق را روی دست دارد که با عملی شدن آن تمام ولایات افغانستان از برق مستفید خواهد شد.

 

در این حال سیف الدین سیحون استاد اقتصاد پوهنتون کابل می گوید که تطبیق پروژه های برق وارداتی می تواند نیاز مندی های عاجل مردم را در خصوص برق برطرف سازد اما وی تاکید دارد که باید از منابع آبی خود افغانستان برای تولید برق استفاده شود:

 

” در حال حاضر برای پروژه زود ثمر که تامین انرژی یک نیاز است اهمیت خود را دارد اما در دراز مدت مسلماً ثمر توسعه یی برای پیشرفت اقتصادی افغانستان ندارد چون افغانستان خودش با استفاده از منابع آبی خود میتواند در حدود 30 تا 40 هزار میگاوات برق تولید کند و حتی میتواند در حدود ده ها هزار میگا وات برق به کشور های دیگر بدهد یعنی افغانستان از نظر آبی نسبت به ترکمنستان ظرفیت بیشتر دارد. ”

 

وی گفت که افغانستان میتواند با سرمایه گزاری اندک و وسایل ساده از منابع آبی، بادی و خورشیدی برق مورد نیاز خود را تولید نماید.

 

شرکت های تولیدی در افغانستان میگویند که به علت کمبود و نبود برق فعالیت های آنان با رکود مواجه شده و اگر به این موضوع توجه نشود ممکن برخی سرمایه گذاران سرمایه های شان را از کشور بیرون نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار