افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 17 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کارگران افغان با هویت پاکستانی در عربستان سعودی!

ربانی: به کارگران مقیم در عربستان سعودی پاسپورت توزیع خواهد شد و به آن اساس آنها ویزه کار را نیز بدست خواهند آورد.

 

با آنکه تعهدات حکومت افغانستان در رابطه به توزیع پاسپورت به کارگران افغان که از سال‌ها بدین‌سو با هویت پاکستانی در عربستان سعودی مصروف کار اند، تاکنون عملی نشده، اما وزارت خارجه می‌گوید، تلاش می‌شود تا این مشکل حل گردد.

 

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان روز گذشته در نشست استجوابیه ولسی جرگه افغانستان گفت، به کارگران مقیم در عربستان سعودی پاسپورت توزیع خواهد شد و به آن اساس آنها ویزه کار را نیز بدست خواهند آورد.

 

آقای ربانی گفت، توزیع این پاسپورت ها بزودی آغاز خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود:

 

“آنعده افغان‌های که پاسپورت پاکستانی دارند و می‌خواهند پاسپورت افغانی اخذ کنند، ما برای شان در این رابطه اقداماتی را اتخاذ کرده ایم و هفته آینده معیین اداری و مالی وزارت خارجه سفری به امارات متحده عربی خواهد داشت تا این پروژه را افتتاح کند. امیدوار هستیم تا در آینده نزدیک همه افغان‌ها در کشورهای خلیج بخصوص عربستان سعودی صاحب پاسپورت افغانی شوند.”

 

وزیر خارجه افغانستان به خاطر پاسخگویی مشکلات مهاجرین افغان در خارج از کشور، به نشست استجوابیه ولسی جرگه فرا خوانده شده بود.

 

به اساس گزارش‌ها در حال حاضر هزاران افغان در عربستان سعودی مصروف کار اند.

 

شماری از اتباع افغانستان که در عربستان سعودی زنده‌گی می‌کنند، می‌گویند که نداشتن پاسپورت افغانی و ویزۀ کار، از عمده‌ ترین مشکلات ‌شان است.

 

گفته می‌شود که کارگران افغان به خاطر اخذ ویزه کار از پاکستان، به این کشور پول می‌پردازند و به دلیل نداشتن پاسپورت نمی‌توانند مستقیماً به افغانستان رفت‌‌ و ‌آمد کنند.

 

شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان نیز با اشاره به همین مشکلات کارگران افغان از وزارت خارجه خواستند تا آن را هرچه زودتر حل کند.

 

خلیل الله شهیدی یک عضو این جرگه گفت:

 

“این موضوع به معضله تبدیل شده، اگر این معضله حل نشود فکر نمی‌کنید که این مسأله به هویت افغان‌ها صدمه می‌زند، که خود برای خود دروغ بگویند، قبل از این گفته شده بود که این موضوع حل می‌شود اما لاینحل باقی ماند، تمام مهاجرین افغان که در عربستان سعودی ما با آنان دیدار کردیم همین مشکل را داشتند، صدای آنان باید شنیده شده و این مشکل باید حل شود.”

 

آگاهان تأکید می‌کنند که رفع دایمی مشکلات مهاجرین افغان در خارج از کشور باید راه‌های حل در داخل کشور جستجو شود.

 

آنان می‌گویند که حکومت باید تلاش کند تا با تأسیس فابریکه ها و بلند بردن سطح تولیدات، زمینه اشتغال زایی را در کشور فراهم کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار