افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 24 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

کارگران افغانی به عربستان و قطر بشتابند!

چرا کارگران افغانستانی باید برای امر معاش به کشورهایی اعزام شوند که مهد گسترش تفکر تروریزم و افراط گرایی هستند و به هموطنان ما به جای نیروی کار به دید افرادی مستعد برای طالب و داعشی شدن می نگرند و هدفشان از دادن تخصص به این افراد، صددرصد سوءاستفاده فکری است؟!

محترم علی افتخاری سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی کشور از امضای تفاهمنامه صدور ویزای عربستان برای شهروندان و کارگران افغانستانی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: انتظار می‌رفت در نخستین سفر رییس جمهور افغانستان به عربستان این تفاهمنامه امضا شود اما به دلیل اینکه سفر محترم اشرف غنی به منظور ادای حج عمره بوده این اقدام به سفر آتی وی که در آینده‌ای نزدیک انجام خواهد شد موکول شده است.

سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی خاطر نشان ساخت: اقدامات لازم برای توزیع ویزا برای افغانستانیهای مقیم عربستان سعودی نهایی شده است. امضای این تفاهمنامه نیز در بحث قانونمندسازی حضور کارگران افغانستانی در عربستان سعودی، توزیع گذرنامه افغانستانیی و صدور ویزای کار برای شهروندان کشور بسیار موثر است چرا که پیش از این شهروندان افغانستان به منظور کار در عربستان سعودی از طریق شناسنامه‎های پاکستانی رفت و آمد می‎کردند که همواره سبب بروز مشکلاتی برای آنان می‌شد.

محترم ابراهیمی رییس تنظیم تامین اجتماعی وزارت کار و امور اجتماعی کشور نیز روز گذشته اعلام کرد: این وزارت بر اساس توافقنامه‌ای بزودی 3 هزار کارگر متخصص را به قطر اعزام خواهد کرد.

وی در جریان سفر خود به ولایت بلخ با بیان این مطلب گفت: در تفاهم با کشورهای حاشیه خلیج فارس، حدود 5 هزار کارگر متخصص و فنی به این کشورها اعزام خواهند شد که در مرحله اول این برنامه 3 هزار کارگر متخصص به کشور قطر سفر می‌کنند که البته این کارگران پس از فراگیری مهارت‌های لازم به قطر و کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهند رفت.

در این شکی نیست که میزان بیکاری در کشور نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته است که دلیل عمده ی آن کاهش علاقمندی سرمایه گذاران خصوصی و عدم برقراری امنیت کامل در کشور می باشد هرچند که کم کاری وزارت کار و امور اجتماعی همیشه به دلیل نبود بودجه کافی و عدم حمایت مالی بانک جهانی، پوشش داده شده است.

اما چرا عربستان و قطر؟ چرا کارگران افغانستانی باید برای امر معاش به کشورهایی اعزام شوند که مهد گسترش تفکر تروریزم و افراط گرایی هستند و به هموطنان ما به جای نیروی کار به دید افرادی مستعد برای طالب و داعشی شدن می نگرند و هدفشان از دادن تخصص به این افراد، صددرصد سوءاستفاده فکری است؟!

وقتی کار به اینجا می رسد که ما با دست خود فرزندان این وطن را به دهان افعی وهابیت و افراط گرایی می فرستیم یادم از گفته ی یکی از سخنرانان مطرح ایران می آید که گفته بود: متاسفانه دولت جمهوری اسلامی در حق مهاجرین مسلمان افغانستان کوتاهی نمود البته نه به لحاظ مهمان نوازی و مهاجر پذیری. چرا که برهیچ کس پوشیده نیست که دولت ایران بیش از سه دهه میزبان سه میلیون مهاجر افغانستانی بود که در هیچ جای دنیا نمونه ندارد.

اما به گفته ایشان، اگر بگوییم از این سه میلیون مهاجر یک میلیون نفر جوان بودند، به جرات می توان مدعی شد که نهصد و پنجاه هزار نفر انها در ایران خیاط و کفاش و بنا و سیم کش و نقاش و عمله سرگذر شدند و تنها تعداد بسیار کمی از آنها موفق به کسب تحصیلات عالی و تخصص گردیدند در حالیکه به گفته مسوولان ایرانی ، مهاجرین افغانستانی از ضریب هوشی بالا، استعداد فوق العاده و سخت کوشی فراوانی برخوردار بودند. اما مدیران ایرانی بنا به سلایق شخصی این استعدادها را از کشور خود رانده و با دلی پر از درد به سوی کشورهای غربی ارسال کردند تا غربیها از آنان استفاده نمایند.

انصاف مطلب این است که حتی عربستان سعودی این مهم را درک کرد و با جذب مهاجرین افغانستان آنها را تا مقطع داکتری در رشته مختلف پیش برد و اکنون از همین مهاجرین افغانستانی مسلط به زبان عربی در ترویج تفکر وهابیت و افراط گرایی استفاده می کند.

که البته از فواید مهاجر شدن این دردهای التیام نیافتنی است. بگذریم…..

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار