افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

کارگاه مصوونیت بندها تدویر یافت

بند سازی

وزیر انرژی و آب کشور در کارگاه مذکور گفت: بحث بند سازی در افغانستان جدی است.

انجنیر علی احمد عثمانی در گشایش کارگاه مصوونیت بندها در این وزارت به پلان مدیریت منابع آب کشور اشاره نموده گفت سه محور اساسی از سوی این وزارت برای مدیریت منابع آب افغانستان طرح شده است.

وزیر انرژی و آب سه محور استراتژیک را برای مدیریت منابع آب کشور از دو سال به اینسو مطرح کرده است و تمام فعالیت هایی که در این مدت برای مدیریت آب در کشور صورت گرفته و می گیرد بر مبنای این خطوط راهبردی وزارت است:

  1. جغرافیای آب

 

  1. مدیریت منابع آب

 

  1. هایدروپالتیک ( سیاست و آب )

 

وزیر انرژی و آب در کارگاه مصوونیت بندها که برای کارمندان حوزه های آبی کشور راه اندازی شده است گفت ذخایر آبی کشور ما توقعات خودمان را پوره نمی کند و این اطلاعات بر آمده از محورهای راهبردی وزارت است.

همزمان با این آقای عثمانی در مورد چگونگی ساخت بندها و سطوح امنیت و نا امنی در محور بند ها صحبت نموده گفت برای وضعیت امنیتی بندها شاخصه هایی از سوی این وزارت معرفی شده است که مطابق آن دولت می تواند ساخت بندها در بخش های مختلف کشور را تنظیم کند.

در بخش هایی دیگر از صحبت های آقای عثمانی روی آگاهی عموم از مدیریت منابع آب اشاره شده است.

وزیر انرژی و آب تاکید کرد: مدیریت منابع آب از خود استانداردها دارد و ما نمی توانیم روی هر رودخانه و در هر بخش از کشور بند اعمار کنیم، رودخانه ها باید زنده بمانند و حق رودخانه ها ادا شود. نظم طبیعی رودخانه ها  موجب زنده ماندن رودخانه ها می شود. آقای عثمانی در ادامه گفت ما دست کم 40% از منابع آب را حق داریم مدیریت کنیم تا مصوونیت آبی ما به هم نخورد، چون مصوونیت آبی کشور برای ما اولویت دارد.

بنا به آنچه در این کارگاه مطرح شد در سالهای پسین منابع آبی کشور بیشتر از گذشته تخریب شده است و نیاز است مدیریت منابع آب با رویکرد های معیاری و برابر به استانداردهای پذیرفته شده صورت گیرد.

در این کارگاه انجنیر محمد گل حمیدی مدیر پروژه احیا، بازسازی و انکشاف شبکه های آبیاری گفت بخش دوم این پروژه متمرکز بر مراقبت از بندها و مصوونیت بندهاست و آنان امیدوارند در قالب یک پروگرام بتوانند بیشترین بندهای کشور را برای مصوونیت بیشتر تحت پوشش قرار دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار