افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

کارکمیته گزینش درمراحل پایانی قرار دارد.

انتخابات

 

کمیته گزینش حدود یک ماه پیش برای انتخاب اعضای جدید کمیسیون‌‎های انتخاباتی به کارش آغاز کردو اکنون کارش درمراحل پایانی قرار دارد.

 

کمیته گزینش کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی می‌گوید که تلاش می‎شود تا این کمیته نتایج اخیر مصاحبه با افراد راه یافته به مرحله نهایی را تا روز چهارشنبه به پایان رسانده و لیست آن را به رئیس جمهور بفرستد.

 

‎یوسف رشید یکی از اعضای این کمیته روز گذشته گفت که از میان ۷۲۰ درخواستی در حال حاضر ۴۲ تن به لیست احتمالی اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و ۳۰ تن دیگر برای عضویت در کمیسیون شکایات انتخاباتی راه یافته اند.

 

‎وی گفت:

“کار کمیته گزینش تقریباً در پایان مراحل کاری قرار دارد ما توانستیم که مصاحبه‌های دور دوم را با تمامی کسانی که به عنوان بهترین کاندید در لیست ۴۲ نفری به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و ۳۰ نفری به کمیسیون شکایات انتخاباتی راه یافته بودند تا ختم دیروز آن را تکمیل بکنیم تمام تلاش ما این است تا نتایج مصاحبه‌ها را تا فردا نهایی ساخته و آن را چهارشنبه با رئیس جمهور شریک سازیم.”

 

‎آقای رشید گفت که از میان افراد راه یافته به مرحله نهایی ۲۱ تن برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات و ۱۵ تن به کمیسیون شکایات انتخاباتی شامل لیست نهایی می‌گردند.

 

پس از پایان کار این کمیته قرار است رئیس جمهور از میان افراد معرفی شده از سوی کمیته گزینش ۷ تن را به عنوان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و ۵ تن دیگر را به کمیسیون شکایات انتخاباتی تعیین کند.

 

کمیته گزینش حدود یک ماه پیش برای انتخاب اعضای جدید کمیسیون‌‎های انتخاباتی به کارش آغاز کرد.

 

مسئولین این کمیته می‌گویند که کار کمیته گزینش با شفافیت، ارائه اسناد و بدون هیچ مشکلی در مرحله پایانی قرار دارد.

 

اما تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید که کار کمیته گزینش از نگاه تخنیکی و شفافیت مشکل داشته است.

 

محمد نعیم ایوب‌زاده رئیس این بنیاد در مورد گفت:

“بحث روی نحوۀ کارکرد کمیته گزینش از نگاه شفافیت و معیار‌های شفافیت که مربوط به تیفا می‌شود مشکلات داشته بحث نقض طرزالعمل، بحث مداخله حکومت به ویژه اداره امور، بحث طرح سوالات از نقطه نظر تخنیکی مشکلات بیشتر داشته، می‌شود گفت که بالاتر از ۳۰ درصد کار کمیته گزینش تا کنون شفاف نبوده‌است.”

 

تیفا در حالی از عدم شفافیت و مداخله حکومت در کار کمیته گزینش حرف می‌زند که رئیس جمهور افغانستان مداخله در کار کمیته گزینش را جرم خوانده‎ گفته‎است هر کسی که در کار این کمیته مداخله کند مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار می‎گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار