افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 19 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

کارمندان نظام آموزشی، گرگانی در لباس میش!

سیزده سال گذشته صدها مکتب به وسیله طالبان در کشور نابود شدند. آموزگاران و دانش آموزان بسیاری به جرم رفتن به مکتب زیر خاک شدند اما چرا مانع این کار نشده اند و نمی شوند. از این طرف در زیر چتر نظام افراد دیگری هم هستنند که در موضع دشمنی آشکار به آموزش و پرورش هستند. در دستگاه آموزشی کشور از پول معارف دزدی می کنند. آنها با فساد و اختلاس بر پایه های لزران این پیکر می کوبند و کشور را هرچه بیشتر در جهل و نابودی می برند.

 

داکتر حمیرا قادری استاد دانشگاه و فعال جامعه مدنی در برنامه «کنکاش» گفت: بعد از سقوط دولت طالبان و به روی کار آمدن دولت جدید که بر پایه دموکراسی بود، مردم محرومیت های تاریخی را که در قسمت آموزش در دوران طالبان دیده بودند را فراموش نکردند. بعد از طالبان ما یک انقلاب مردمی را برای رفتن به مکاتب داشتیم اما متاسفانه امکانات دولت برای این امر در بسیاری از ولایات همان خیمه ها است و در طول این سیزده سالی که گذشت این امکانات از این خیمه ها فراتر نرفته است. داخل خیمه ها همان مردمی هستند که به دانش اعتقاد پیدا کردند و می خواهند شرایط زندگی خود را به وسیله علم تغییر دهند. بنابراین اگر اتفاقی در زمینه دانش افتاده است تنها نگاه دولت به دانش نبوده است بلکه ملت است که به وسیله علم تغییر سرنوشت برای خود و کشور را به وجود می آورند.

 

وی در خصوص وضهیت مدارس در حال حاضر گفت: ناگفته نماند که هنوز هم در همین کابل و بسیاری از ولایات دیگر به سبب اسیدپاشی، سوزاندن خیمه ها و مدارس و بریدن سر معلم ها، بسیاری از مدارس تاکنون بسته است. حکومت در مورد مدرسه و معلم ها کوتاهی بسیاری می کند و به هیچ وجه به این اوضاع رسیدگی صورت نمی گیرد. دولت به معارف کشور توجه کمی می کند و مصروف دیگر موارد در کشور است که یکی از آنها امنیت است اما ای کاش ذره ای از حقی را که از معارف زده شد ه است به تامین امنیت پرداخته می شد تا می توانستیم بگوییم اگر سواد نداریم امنیت و صلح داریم.

 

قادری در خصوص کارهای طالبان در قبال مدارس و دشمنی آنان با این موضوع اظهار کرد: دولت هم اکنون با کسانی مذاکرات صلح می کند که تفکرات ضد آموزشی دارند و هنوزهم اثرات کارهای آنها در کشور حاکم است. طالبان می خواهند بر مردم سلطه داشته باشند و سلطه داشتن هم بر مردم آگاه کاری بسیار ناممکن است. پس آنها نظام آموزشی را هدف قرار می دهند تا مردم ناآگاه باقی بمانند و بتوانند برنامه خود را پیاده کنند.

 

این فعال مدنی نظام آموزشی کشور را در محتوا ناقص می داند و می گوید: بنیادگرایی های دینی در این کشور فقط دستاورد طالبان نیست. افرادی در این کشور هستند که نان خود را از راه دین به دست می آورند.پس هرچه دین در این کشور به تفسیر و قرایت آنها باشد معیشت آنها هم پررنگ تر می شود. متاسفانه نظام آموزشی افغانستان نتوانسته است در علم ریاضی و دیگر علوم موفق باشد و حتی نتوانسته است روشنگری دینی را به کودکان ما داشته باشد. ما در نظام آموزشی واحدهایی را کم داریم که روشنفکران دینی کتابهای آن را نوشته باشند اما نه آن دینی که در کشور ما افرادی مانند طالبان از آن یاد می کنند و یا دینی که جنسیتی را بر جنسیتی برتر می دانند بلکه دینی که یک فرد عالم و آگاه آن را نوشته باشد.

 

قادری حکومت را محکوم به کوتاهی برای آموزش و پرورش کرده و افزود: هر روز بر تعداد دانش آموزان ما افزوده می شود اما متاسفانه از تعداد معلم ها کم می شود. چند روز پیش از معارف هرات شنیدم که قرار است پانصد معلم از معارف کم شوند. این موضوع نشانه چرخه معیوب حکومت است. نگاه مردم به معارف بسیار متفاوت است نسبت به نگاه دولت به آن. در وزارت معارف معین هایی موجود بودند که رفتن به وزارت معارف را مساوی با ساختن فردای بهتر برای فرزندان وطن نمی دیدند. بلکه برای رسیدن به پول بیشتر و ساختن شرکت های ساختمانی و ساخت و سازها برای خود می دیدند.

 

وی ادامه داد: وزارت معارف از وزارت های کلیدی است که پروژه های زیادی دارد. معین هایی هستند که به نام معارف ساخت و سازهای زیادی برای خود کردند و با بسیاری از نمایندگان مجلس در این ساخت و سازها شریک بودند و بسیاری از پروژه های معارف را به یغما بردند. در حالیکه اگر این پروژه ها در همان وزارت معارف و برای آموزش و پرورش کشور تطبیق می شد نظام آموزشی کشور تحول عظیمی می کرد. در این مورد طالبان مردانه تر عمل می کنند دشمن ما هستند و مانند دشمن عمل می کنند اما کسانی که در سیستم نظام آموزشی ما وارد می شوند گرگانی در لباس میش هستند. دوستان ما هستند و در خفا دشمنی می کنند و خنجر را بر پیکر آموزش ما از پشت می زنند. متاسفانه ما حتی به دستگاه قضایی هم نمی توانیم اعتماد کنیم و ریشه های این فساد ها را از بین بریم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار