- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

کابینه بی نهایت مضحک است

کابینه معرفی شده از سوی حکومت وحدت ملی در این روزها آرام آرام برنامه هایش را برای کسب رای عتماد از پارلمان بیان می کند. برنامه هایی که بسیاری از منتقدان بر این باورند که آرمان گرایانه و به دور از پتانسیل های بالقوه تدوین شده اند. به همین دلیل نمی توان چندان خوش بین بود که این برنامه ها در عرصه عمل پیاده شود. در این میان موضوع دو تابعیتی شماری از نامزد وزیران به عنوان یکی از چالش ها در داخل پارلمان مطرح است. اعضای پارلمان همچنان بر مصوبه خود پابرجا هستند اما حکومت وحدت ملی با بی اعتنایی به این مصوبه یازده نفر را که دو تابعیتی هستند را معرفی کرده است. به عقیده برخی از نمایندگان این نوعی بی احترامی به مصوبه های پارلمان از سوی حکومت است.

 

سلمان علی دوست زاده آگاه امور سیاسی در برنامه «راه حل» گفت: قبل از اینکه عملکرد پارلمان در قبال کابینه معرفی شده را مورد بحث و ارزیابی قرار دهیم، اولین مولفه توجه و دقت نظر ما باید روی چگونگی معرفی اعضای کابینه دولت جدید معطوف باشد. به این دلیل که پارلمان با مشکلات فوق العاده ای در این مورد مواجه است. عامل بخش اعظم این مشکلات حکومت است که حدود چهار ماه وقت و زمان از مردم گرفت و در آخر کابینه ای معرفی کرد که هزاران مشکل دارد. نه شاسته سالاری در آن رعایت شده است و نه حتی مسایل ساده ای که بنیان انتخاب نامزد وزیران است.

 

وی در ارتباط با مشکلاتی که پیش روی پارلمان برای بررسی کابینه است عنوان کرد: متاسفانه کابینه قبل از اینکه به مجلس معرفی شود مرجوع شد. قبل از اینکه این کابینه به پارلمان معرفی شود، یازده نفر از آنها دارای دو تابعیت بودند که با این شرایط مورد پذیرش پارلمان نبودند. تعدادی از آنها هم هنوز اسناد تحصیلی شان تایید نشده است. یک نفر هم که سابقه جرم داشته و از همان ابتدا مورد تردید واقع شده است. حالا همان کسانی که تا دیروز دارای دو تابعیت بودند اعلام کرده اند که ما تابعیت دوم خود را لغو کرده ایم. آنها چگونه می توانند تابعیت خود را ظرف یک روز لغو کنند. در حالی که روند این کار حداقل یکسال طول می کشد.

 

این آگاه امور سیاسی مشکل بودن افراد دو تابعیتی در کابینه را اینگونه بیان کرد: مکانیزم این نیست که افراد دارای دو تابعیت در سرنوشت کشور خود دخیل نباشند اما مشکل افرادی که دارای دو تابعیت هستند، این است، که چرا تا زمانی که نامزد وزیر نشده اند مشکل تابعیت دوم خود را حل نکرده اند. آنها که می دانستند این قانون وجود دارد. آنها می خواستند که نامزد وزیر شوند و اگر رای گرفتند بعد تابعیت دوم خود را لغو کنند. این موضوع نشان می دهد کسانی که خوشان در بلا تکلیفی هستند و بلا تکلیفی را در خود نمی توانند حل کنند، نمی توانند در مدیریت های کلان کشور باشند و کشور را از بلا تکلیفی بیرون بیاورند.

 

دوست زاده عمل برخی از نمایندگان برای گرفتن رشوه از اطرافیان حکومت را تقبیح کرده و گفت: گفته می شود که حدود بیست نفر از نمایندگان مجلس می خواهند از دیگر نمایندگان امضا جمع کنند و قانون عدم رای اعتماد به نامزد وزیران دو تابعیتی را لغو کنند. این برخوردی سیاسی است. برخوردی که امکان دارد بازهم تعدادی از نمایندگان با گرفتن رشوه به سرنوشت کشور توجه نکرده و زیر نفوذ حکومت هر آنچه آنها خواستند انجام دهند.

 

در ارتباط با ویژگی های اعضای کابینه گفت: کابینه ای که بعد از چهار ماه و پس از صرف این همه زمان معرفی شده است، بیشتر شبیه طنز است. در واقع کابینه مانند صفحه شطرنج است. نمی شود کتمان کرد که دربین آنها وزیر وجود ندارد، قطعا وجود دارد اما کابینه همه باید وزیر باشند نه یکی یا دونفر. پس این کابینه بی نهایت مضحک است. دلیل طنز بودنش این است که افرادی برای بالاترین پست های یک کشور معرفی می شوند اما هیچ کدام از معیارهای لازم را ندارند. دارای د و تابعیت هستند، مدارک تحصیلی آنها دارای مشکل است، تخصص مربوط به وزارت را ندارند و دارای سابقه جرم هستند.

 

وی افزود: کلمه مضحکی که برای کابینه به کار می برم، به معنای واقعی کلمه در آن کاربرد دارد چرا که اولاً پارلمان از قبل اعلام کرده بود که به افراد دو تابعیتی برای وزارت رای داده نمی شود. پس حکومت یا این افراد را نباید معرفی می کرد. یا حداقل یک ماه قبل آنها را مشخص کرده و به آنها فرصت می داد که مشکل تابعیت خود را حل نمایند.