افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 17 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

کابل نباید تسلیم خواست های اسلام آباد شود!

شکریه بارکزی: پیشنهاد من به دولت افغانستان این است که به خواست های پاکستان تسلیم نشود، حکومت افغانستان باید به کشور های دیگر که تا امروز دروازه هایش بر روی ما بسته بوده بخصوص کشورهای آسیای میانه مراجعه کند!

 

یک منبع باوری حکومت افغانستان سفر اخیر هیئت افغان به اسلام آباد را مفید خوانده می گوید که پاکستان به نامه هشت فقره یی رییس جمهور غنی نیز در چوکات برنامه موسوم به عمل پاسخ ارایه کرده است.

 

این منبع که نخواست از او نام برده شود، روز گذشته گفت که حکومت افغانستان روی برنامه عمل پاکستان که به هیئت افغانی سپرده شده غور می کند و نتایج آن بعدآ روشن خواهد شد.

 

هر چند تا حالا معلوم نیست که در برنامه موسوم به عمل از سوی پاکستان چه مسایلی مطرح شده اما برخی از اعضای ولسی جرگه می گویند که ممکن خواست های اسلام آباد تکراری باشد.

 

شکریه بارکزی یک عضو این جرگه می گوید که خط دیورند، ترانزیت، پروژه های اقتصادی، موضوع آب و برخی مسایل سیاسی شامل خواست های پاکستان خواهد بود.

 

اما خانم بارکزی تأکید می کند که کابل نباید تسلیم خواست های اسلام آباد شود چون به باور وی پاکستان نیاز بیشتر به افغانستان دارد:

” پیشنهاد من به دولت افغانستان این است که به خواست های پاکستان تسلیم نشود، حکومت افغانستان باید به کشور های دیگر که تا امروز دروازه هایش بر روی ما بسته بوده بخصوص کشورهای آسیای میانه مراجعه کند.

این کشور ها می توانند از لحاظ ترانزیتی ما را همکاری کنند و باید راه های جدید برای تجارت با این کشور ها جستجو شود تا ما از احتیاج برایم چون موقف پاکستان تغییر ناپذیر است.”

 

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، معصوم ستانکزی سرپرست وزارت دفاع و رحمت الله نبیل رییس عمومی امنیت ملی پنجشنبه هفته گذشته در چوکات یک هیئت به اسلام آباد رفتند تا با مقامات پاکستانی روی راه عملی و جدی مبارزه با تروریزم گفتگو کنند.

 

هر چند انتقاد های وجود دارد که مقامات نظامی پاکستان با هیئت افغانی دیدار نکرده اند، اما حکومت افغانستان گفته است که گفتگو با نظامیان پاکستان شامل اجندای سفر هیئت افغانی نبوده است.

 

محمد اشرف غنی هفته گذشته گفت که صدراعظم پاکستان با او تعهد کرده است که بخاطر مبارزه با تروریزم پالیسی عملی می سازد و به نظر می رسد که در برنامه عمل این موضوع نیز گنجانیده شده باشد.

 

رییس جمهور غنی حدود چهار ماه پیش نامه هشت ماده یی به پاکستان فرستاد.

 

بازداشت رهبران طالب در کویته و پشاور، تداوی نکردن زخمیان آنان در شفاخانه های پاکستان، از بین بردن مراکز مخالفان مسلح، عملیات بر ضد شبکه حقانی و جلوگیری از مواد کیمیاوی که طالبان از آن در ساختن بمب استفاده می کنند مهمترین خواست های وی بود.

 

حکومت افغانستان پس از حملات خونین در شهر کابل موقف اش در برابر پاکستان را تغییر داد و گفت که اسلام آباد در ده ماه گذشته هیچ یک از تهداتش را در برابر افغانستان عملی نکرده است.

 

در این حال شماری از اعضای شورای ملی و کارشناسان افغان می گویند که حکومت افغانستان باید از طریق جامعه جهانی و سازمان ملل متحد فشار ها بالای پاکستان را افزایش دهد تا این کشور مجبور به همکاری صادقانه با افغانستان شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار