افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

کابل بر آتش رقابت مسکو واشنگتن می دمد

اگر آنسوی مرزها بر سر وجب به وجب خاک افغانستان جدال است، این سوی مرزها چنگ و دندان همرزم جهادی به مجاهد دیگر و سران احزاب علیه هم مایه تاسف و بسی نگرانی.

 

جنگ لفظی و اتهامات ولادیمیر پوتین و باراک اوباما علیه یکدیگر هم در خصوص حوادث منطقه و هم بخش جدایی طلب اوکراین این روزها درحالی به اوج خود رسیده است که سالروز 26 دلو و خروج قشون سرخ از افغانستان را پشت سر گذاشتیم.

 

در پی اظهارنظرهای فراوان و متعدد و بعضا متناقض برخی مقامات و مسوولان داخلی در اتهام وارد ساختن علیه یکدیگر و نسبت دادن نابسامانی ها به بی کفایتی ها و فرافکنی ناامنی و بی ثباتی به رقبا و دیگر احزاب که فضای متشنجی را در کابل فراهم آورد؛ در خارج از مرزها نیز به همین منوال بود.

 

امریکایی ها که به زعم بعضی مزدوران داخلی و مردم ملکی منفعل و ناآگاه خود را فرشتگان نجات افغانستان از بنیادگرایان افراطی و تروریسم خطاب می کنند شوروری را اشغالگر بزرگ برای 9 سال در قلب آسیا خوانده اند و متعاقب آن روسیه نیز واکنش نشان داده است.

 

رییس جمهور روسیه که هم اینک نیز قدرتمند ترین سیاستمدار جهان می باشد برای چندمین بار پیاپی امریکا را حمایت کننده مالی و نظامی و تسلیحاتی از گروهک های تروریستی و تکفیری خوانده است و تاکید می ورزد که حادثه یازدهم سپتامبر آغاز ورود دراز مدت غرب به منطقه بود.

 

رقابت و کورس ابرقدرت های شرق و غرب در افغانستان و در قلب منطقه استراتژیک نظامی و سیاسی و اقتصادی برکسی پوشیده نیست و به تبع آن انگشت اتهامات دوجانبه مسکو و واشنگتن بسوی یکدیگر کاملا منطقی و مورد انتظار می نمایاند اما…

 

اما بشنوید از کابل چند تکه شده این روزها که بجای اتحاد و وحدت بیش از پیش برای زنده کردن حماسه های تاریخی دیگری همچون 26 دلو به جان هم افتاده اند و برای به کرسی نشاندن حرف خود از هیچ اتهام و افشاگری فروگذار نمی کنند.

 

اگر آنسوی مرزها بر سر وجب به وجب خاک افغانستان جدال است و مایه نگرانی است این سوی مرزها چنگ و دندان هم رزم جهادی به مجاهد دیگر و سران احزاب علیه هم مایه تاسف و بسی نگرانی است که همواره حکومت و مردم ملکی افغانستان از خودی ضربه خورده اند.

 

برکسی پوشیده نیست که تمامی افراد روی کار در دولت وحدت ملی و نیز نهادهای مدنی و دیگر دست اندرکاران ارگ نشین وابسته و مرتبط به یکی از کشورهای همسایه یا غرب است بنابراین آنچه بر آتش رقابت تهران، مسکو، پکن، اسلام آباد، دهلی نو، آنکارا، ریاض، لندن و واشنگتن می دمد خود کابل است و بس!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار