- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

کابل، از “پروسه استانبول” میزبانی می کند.

[1]

مقام ها در وزارت امور خارجه افغانستان از آمادگی ها برای میزبانی “پروسه استانبول” در کنفرانس کابل خبر دادند.
قرار است کنفرانسی با اشتراک وزیران خارجه کشورهای منطقه (قلب آسیا) و کشور های حمایت کننده، در 25 ماه جوزا در کابل برگزار شود.
جاوید لودین معین سیاسی وزارت امور خارجه امروز (شنبه) در یک نشست بین الوزارتی در کابل گفت که کنفرانس کابل به منظور پیگیری مصوبات نشست استانبول دایر می شود.

نشست استانبول در ماه نوامبر سال گذشته (2011) پیرامون همکاری های منطقه ای در ترکیه برگزار شد.
در این نشست پیرامون مسایل سیاسی منطقه ای و مسایل مربوط به افغانستان مذاکراتی میان کشور های منطقه صورت گرفت.
آقای لودین می گوید که در نشست استانبول روندی به نام “پروسه استانبول” با ابتکار مشترک افغانستان و ترکیه ایجاد شد و قرار است افغانستان میزبان دوره بعدی “پروسه استانبول” باشد.
معین سیاسی وزارت خارجه، ایجاد این پروسه را چشم انداز جدیدی برای همکاری های منطقه ای برای کشورهای قلب آسیا دانست.
نشست های جهانی
پیش از این نشست های منطقه ای به دلیل وجود حساسیت های سیاسی، بیشتر روی محور همکاری های اقتصادی چرخیده است.
با این حال جاوید لودین می گوید، این اولین بار خواهد بود که در یک کنفرانس منطقه ای، بیشتر روی موضوعات سیاسی تاکید خواهد شد.
به گفته لودین، تاکید روی مشوره های سیاسی و اعتماد سازی میان کشورها از پیشنهادات دولت افغانستان در کنفرانس کابل خواهد بود.
وزارت امور خارجه افغانستان، در حالی از برگزاری کنفرانس کابل خبر داد که قرار است نشست شیکاگو با اشتراک سران کشورهای عضو ناتو در 20 ماه جاری میلادی (می) به میزبانی امریکا برگزار شود.

در این نشست، پیرامون چگونگی حضور نیروهای خارجی و کمک  سالانه جامعه جهانی به نظامیان افغانستان، بحث و گفتگو خواهد شد.
انتظار می رود که در نشست شیکاگو، کشورهای جهان، کمک 4 اعشاریه 1 میلیون دالری را در زمینه تمویل نیروهای امنیتی، وعده دهند.
به دنبال نشست شیکاگو، نشستی در توکیوی جاپان در ماه جولای سال روان میلادی (2012) با حضور نمایندگان کشورهای مختلف جهان، برگزار می شود.
در این نشست، جامعه جهانی پیرامون جزئیات کمک های مالی به افغانستان، پس از سال 2014 زمانیکه نیروهای بین المللی، کشور را ترک می کنند، به بحث و رایزنی خواهند پرداخت.

بخدی