افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 10 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

چی باعث تاخیر آغاز کار استخراج مس عینک لوگر شده است؟

با وجود تاکید رییس جمهور برای تامین امنیت و تسریع کار استخراج مس عینک، هنوز هم انتقادات وجود داردکه به دلیل نا امنی وعدم توجه حکومت کار روی این پروژه به گونه اساسی، آغاز نشده است.

 

محمد ذکریا سودا یک تن از اعضای کمیسیون محیط زیست و منابع طبیعی ولسی جرگه افغانستان می گوید که هیچ پیشرفتی برای آغاز کار مس عینک لوگر صورت نگرفته و حکومت باید دراین خصوص، تلاش کند.

 

آقای سودا روز گذشته تاکید کردکه باید حکومت به این مساله توجه جدی کند:

 

” اگر ما به امید از این باشیم پس تا زمانیکه امنیت افغانستان تامین نشود معادن و منابع منرالیزم کشور مشکل است به خاطریکه سرمایه گذاری کلان میخواهد،هیچ فردی نمیتواند جراات بکند در صورتی که ما نه حکومتی داریم که امنیت سرمایه گزاران و کشورهای که میخواهند سرمایه گزاری کنند را تامین کند و در این حالت مشکل است و امیدوار هستیم که حکومت زمینه سازی کند و وضعیت بهتر شود. ”

 

آقای سودا همچنان، ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر کار عملی این پروژه آغاز گردد تا زمینه کار برای مردم و رشد اقتصادی کشور فراهم شود.

 

حکومت افغانستان قرارداد استخراج معدن مس عینک ولایت لوگر را در سال 2008 میلادی با شرکت چینایی ( ام، سی، سی ) به امضا رساند.

 

به اساس قرارداد، با آغاز کار استخراج این معدن برای ده هزار افغان زمینهء کار فراهم می گردد و نیز این شرکت سالانه چهار صد میلیون دالر برای افغانستان می پردازد.

 

به اساس معلومات وزارت معادن و پطرولیم، کارهای مقدماتی این پروژه در جریان است، اما تا حالا روشن نیست که چه زمانی رسماً کار استخراج مس عینگ لوگر آغاز خواهد شد.

 

در این حال شماری از کارشناسان اقتصادی افغان نیز دلیل تاخیر در استخراج معدن مس عینک لوگر را نا امنی و کم توجه یی حکومت می دانند.

 

آنان به این باور اند که تامین امنیت معدن مس عینک لوگر به کشورهای همسایه و تصمیم قاطع حکومت افغانستان ارتباط دارد.

 

سید مسعود استاد اقتصاد در پوهنتون کابل روز گذشته گفت، به دلیل بی پروایی حکومت، شرکت چینایی که قرارداد استخراج مس عینک لوگر با آن عقد شده به بهانهء نا امنی نمی خواهد تا کار روی این معدن را آغاز کند:

 

” این مشکلات را میتوان از دو جهت مورد بحث قرار داد مشکلات اولی این است ما از روی قراردادی که همرای چینایی ها کردیم چون آنها به تجربه که داشتند به یک نوع چال بازی کردند و ما را فریب دادند و دولت هم مصمم نبود و این پروژه اقتصادی – سیاسی شد، و متاسفانه درافغانستان هنوز هم چنین چیزی است که سرمعادن میروند و معادن در گروه امنیت است و امنیت در گروه همسایه های ما هستند. ”

 

آقای مسعود افزود، هرچند که رییس جمهورغنی پس از سفرهایش به خارج، تقاضای آغاز کار معدن مس عینک را کرد، اما ظاهراً نتیجهء در پی نداشته است.

 

این درحالیست که چندی قبل رییس جمهور غنی هنگام بازدید از معدن مسک عینک لوگر گفت که چین به دلیل نا امنی ها کار استخراج این معدن را آغاز نکرده است.

 

کارشناسان به این باورند که حکومت باید پلان منظمی را برای استخراج معادن کشور روی دست گیرد، تا با این کار اقتصاد کشور رشد کند.

 

اما در این نزدیکی ها حکومت در باره چگونگی کار استخراج مس عینک لوگر تبصره نکرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار