افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

چین میزبان دور دوم گفتگوهای صلح

هرچند شورای عالی صلح افغانستان در مورد محل نهایی برگزاری این دور گفتگو ها اطلاعی ندارد، اما میگوید به احتمال قوی چین میزبان این گفتگو ها خواهد بود.

 

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین المللی این شورا روز گذشته گفت که آنها در این دور گفتگو ها بالای گروه طالبان فشار وارد خواهند کرد تا یک آتش بس موقت را بپذیرند:

 

” تا امروز به طور نهایی در مورد محل برگزاری دور دوم مذاکرات صلح ما معلومات نداریم اما به گمان غالب این دور به میزبانی چین باشد. اجندا هم همان موضوعات که در دور اول روی آن صحبت شده بود میتواند شامل اجندای دور دوم نیز باشد. ”

 

آقای قاسمیار گفت هیئت که به نماینده گی از افغانستان در دور دوم مذاکرات صلح شرکت خواهند کرد هم چنان نهایی نشده، اما افراد که در دور نخست شرکت کرده بودند احتمالاً اینبار هم شامل باشند.

 

به گفته وی، هیئت مذاکره کننده از جانب طالبان نیز در دور دوم گفتگو های صلح تاکنون روشن نیست.

 

دور نخست گفتگو های صلح در هفتم جولای میان نماینده گان حکومت افغانستان و طالبان در مری پاکستان برگزار شد.

 

در آن زمان هر دو طرف روی برگزاری دور دوم این مذاکرات در آخر جولای توافق کرده بودند.

 

در دور نخست گفتگوهای صلح، از جانب حکومت افغانستان حاجی دین محمد، حکمت خلیل کرزی، فیض الله ذکی، محمد ناطقی، اسدالله سعادتی و انجنیر عاصم شرکت داشتند.

 

در این میان شماری از آگاهان سیاسی افغان با توجه به نفوذ چین بالای پاکستان و روابط اش با افغانستان و امریکا، آنکشور را محل مناسب برای برگزاری دور دوم مذاکرات صلح می خوانند.

 

حاجی سید داوود یکی از این آگاهان:

 

” چین از یک طرف با پاکستان روابط نیک دارد و نیز همرای افغانستان روابط اش با به قدرت رسیدن رییس جمهور غنی بسیار خوب شده است. و هم چنان چین و امریکا هم از لحاظ اقتصادی، سیاسی و مبارزه با تروریزم به یک تفاهم رسیده اند. پس من فکر میکنم که دایر شدن این دور مذاکرات در چین بدون شک بی تاثیر نخواهد بود. ”

 

مردم عام نیز از برگزاری دور دوم گفتگو های صلح در چین خرسند به نظر میرسند و میگویند که پاکستان همواره در ظاهر نشان داده است که طالبان را تشویق به میز مذاکره می کند، اما آنکشور هیچ زمانی در برابر تعهدات اش در قبال افغانستان صادق نبوده است و نمیتوان بالای آن اعتماد کرد.

 

به گفته آنها، با توجه به اینکه چین در منطقه از نقش ارزنده برخوردار است میتواند تاثیرات مثبت بر روند گفتگو های صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار