افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

چین در حال آماده سازی تجهیزات پیشرفته نظامی برای افغانستان است

وزارت دفاع افغانستان می گوید که چین می تواند افغانستان را در بخش تجهیزات سنگین نظامی همکاری کند.

 

به کارگیری سلاح های که در چند سال گذشته در میدان های جنگ برای نیروهای امنیتی افغان چالش بر انگیز بوده است، اما اکنون چین در حال آماده سازی تجهیزات پیشرفته نظامی برای افغانستان است.

 

وزارت دفاع افغانستان نیز چشم به راه دستیابی به تجهیزات سنگین از این کشور است و به باور این وزارت در شرایط کنونی بیشتر از سلاح های سنگین و تجهیزات زمینی به تجهیزات هوایی نیاز جدی محسوس است.

 

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع می گوید: در کنار دیگر کشور های بزرگ، چین می تواند به حیث یک قدرت نظامی افغانستان را در این راستا کمک کند.

 

“با چین روابط خوب داریم، اگر این کشور بخواهد نظامیان ما را در بخش تجهیزات نظامی کمک کند یک کار نیک است.

 

در بخش هوایی و دیگر بخش های نظامی مانند کشف و استخبارات و انجنیری هر کشوری که ما را کمک بتواند چون نیاز جدی داریم برای تقویه نیروهای امنیتی افغان کمک می کند و ما از آن استقبال می کنیم.”

 

سفیر چین شامگاه یکشنبه در دیدار با مشاور شورای امنیت ملی ریاست جمهوری در کابل گفته است که کشورش آماده است به افغانستان تجهیزات نظامی کمک کند.

 

چین پیش از این در نشست شانگهای اوضاع این کشور را نگران کننده خواند و مقام های آن کشور تعهد کردند که در کنار همکاری در روند صلح افغانستان، حاضر اند با اعضای شانگهای این کشور را در بخش آموزش های نظامی نیز کمک رساند.

 

وزارت دفاع افغانستان می گوید: هم اکنون نیروهای امنیتی افغان در چین مصروف فراگیری آموزش های نظامی هستند و به کمک های این کشور هم چنان در بخش کشف و استتخبارات نیز خواستار کمک است .

 

پیش از این هند، روسیه و فرانسه نیز گفته اند در صورتی که افغانستان بخواهد آماده اند تا تجهیزات نظامی را در اختیار کشور قرار دهند.

 

کارشناسان نظامی می گویند: در شرایط کنونی که افغانستان در آتش جنگ می سوزد، نیروهای امنیتی تنها به تجهیزات که از سوی امریکا در چند سال گذشته کمک شده دسترسی دارند.

 

باری عارض یکی از این آگاهان می گوید: در سیزده سال گذشته تعهد همکاری تجهیزات نظامی از سوی کشورها به علت بی پروایی حکومت افغانستان در شعار باقی مانده است.

 

“در سیزده سال گذشته اکثر وعده ها از سوی متحدین افغانستان آنچنان جدی نبوده با آنکه کم و بیش تجهیزات کمک شده است.

 

نیروهای امنیتی در بخش قوای هوایی تا اکنون به تجهیزات لازم دسترسی ندارند و به گونه که لازم است و جنگ افغانستان ایجاب می کند کمک صورت نگرفته است، اکنون که چین تعهد همکاری در بخش تجهیزات داده امیدوارم جنبه عملی داشته باشد و حکومت افغانستان نیز در به دست آوردن آن جدی عمل کند.”

 

شماری دیگر از آگاهان نظامی می گویند: این یک فرصت خوب است که چین می خواهد افغانستان را در بخش تجهیزات سبک و سنگین نظامی کمک کند و وارد ساختن تجهیزات از این کشور به افغانستان هم چنان کم هزینه تمام می شود.

 

به گفته این آگاهان، اما وارد ساختن این تجهیزات به تصمیم قاطع حکومت و اینکه سران حکومت تا چه پیمانه توجه به جلوگیری از تلفات نظامیان در میدان های جنگ و تأمین امنیت در کشور دارند، بسته گی دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار