افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

چین درتلاش ایجاد اجماع منطقوی برای مبارزه باتروریزم درافغانستان

یو جین سفیر چین در کابل در دیدارش از ولایت بدخشان گفت که فعالیت‎های هراس‌افگنان درشمال افغانستان خاصتاً بدخشان، نه تنها تهدید به چین بل به سراسرمنطقه‎اند.

وی برای بررسی اوضاع امنیتی ولایت بدخشان و نیز احتمال افزایش کمک‎های چین به افغانستان در کار مبارزه با هراس‌افگنی و گُسترش همکاری‎های منطقوی از ولسوالی شکاشم بدخشان، دیدار کرد.

این دیپلومات چینی همچنان فعالیت بیش از ۲۰ گروه هراس‎افگن را در افغانستان نه تنها تهدید به چین بل برای تمامی کشورهای منطقه می‌داند.

وی افزود: عناصر هراس‎افگن در این منطقه برای ما نگران کننده استند. آنان نه تنها به چین بل به خود افغانستان، تاجکستان وهمه کشورهای همسایه این کشور، تهدید استند. ما با حکومت شما وکشورهای منطقه کار می‎کنیم. ما ظرفیت مان را نیز بلند خواهیم برد وهمچنان اجماع منطقوی را دراین باره، ایجاد خواهیم کرد.

از سوی هم، اسماعیل نایل، ولسوال واخان دراین باره می‌گوید: کشور چین همسایه ما که می‎خواهد دربخش نظامی افغانستان را کمک کند یک اقدام خوب واثرگذار است. خصوصأ این که تمرینات مشترک را راه اندازی می‎کند میان کشورهای منطقه.

این دییلپومات بلند پایۀ چینی همچنان می‎گوید که بیجنگ می‎خواهد چندین پروژه را دربدخشان، عملی سازد.

وی درادامه می‎گوید: بربنیاد ابتکار بازسازی راه ابریشم ما برخی از پروژه‎ها را دربدخشان عملی می‌سازیم، به گونه مثال ایجاد فایبر نوری میان افغانستان وچین. ما همچنان ارتباطات ترانسپورتی مان را میان بدخشان، تاجکستان وچین گُسترش می‎دهیم. البته ما درآینده دربارۀ خط آهن میان پنج کشورچین، تاجکستان، قرغیزستان، افغانستان و ایران گفت‎وگو خواهیم کرد. پس با این همکاری منطقوی ما آینده بسیار روشن به بدخشان می‎بینیم. افغانستان یک نقطۀ الحاق مهم کشورهای منطقه است.

افغانستان با چین ۷۶ کیلومتر سرحد مشترک دارد.

بیجنگ بارها گفته است که از فعالیت‏های گروه هراس‎افگن ترکیستان شرقی و برخی ازهراس‎افگنان دیگر درشمال افغانستان نگران است زیرا آنان می‎کوشند تا به ایالت مسلمان نشین سینکانگ، نفوذ کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار