افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

چک چک زدن سناتوران آمریکا برای نطق غنی

یک تعداد انتقاد دارد که مگر اشرف غنی چه چیز مهمی را در کنگره آمریکا به سناتوران گفت که آنها برایش بارها از جایشان بلند شدند و چک چک کردند. من می گویم حتما ما مردم از بس ما مردم فکر مان منحرف است نمی دانیم که واقعا دلیل تشویق های اعضای کنگره برای اشرف غنی چه بوده است. مثلا وقتی اشرف غنی می گوید من و عبدالله نه تنها با هم کار می کنیم بلکه با هم کار می کنیم، یعنی این جمله اینقدر سنگین و مغلق و پیچیده بود که همین حالا سردبیر روزنامه های ژورنال وال استریت، نیویورک تایمز و اشپیگل و غیره یک شب است تلاش می کنند نمی توانند این جمله خارق العاده را تحلیل کنند؛ در اینجاست که فقط سناتوران آمریکایی می فهمند که اشرف غنی چه گفته است.

 

موضوع اینکه سناتوران آمریکایی بلند شدند و تشویق کردند این بوده که سربازان آمریکایی در افغانستان واقعا زحمت می کشند یعنی در عملیات های شبانه بصورت مخلصانه و بدون توقع از نیروهای امنیتی کشور آدم می کشند و چون این سربازان در عملیات های شبانه بسیار خدمت کرده اند رییس جمهور خوشحال است و کنگره هم از آنها خوشحال تر و گور پدر دیپلوماسی جنگ که پوتین بیاید از آنطرف برای آمریکا خط و نشان بکشد.

 

موضوع دیگری که یکی از مهمترین موضوعات استراتژی روابط میان افغانستان و آمریکا به حساب می آید این است که دختر اشرف غنی در یکی از کمپانی های فیلم سازی در نیویورک کار می کند؛ این موضوع اهمیت خاصی در نزد آمریکایی ها دارد و اگر دختر اشرف غنی در چرخ لوگر مصروف خامک دوزی و یا لحاف دوزی می بود که نمی شد بعنوان استراتژی در روابط دو کشور عنوان نمود؛ از این لحاظ می توان گفت که سناتوران آمریکایی بدون دلیل رییس جمهور مان را تشویق نمی کنند مخصوصا در جایی که خاطره افغان را بعنوان نمادی از پیشرفت در افغانستان عنوان کرده بودند.

 

در نتیجه کمک های آمریکا به افغانستان مشروط به اینکه نه تنها غنی با عبدالله کار کند بلکه باز هم با هم کار کند. اینکه این استراتژی تا این حد پیشرف کرده که این دو تن حتی در رفتن به تشناب هم از یکدیگر جدا نمی شوند تقصیر جان کری است. همچنین حضور دختر اشرف غنی در کمپانی فیلم سازی نشان از این می دهد که دیگر فیلم های هندی و ترکی و سریال های پولاد علمدار جمع شود و جک باور معنی وزارت اطلاعات و فرهنگ به جای این سیمین حسن زاده شود و در مورد خاطره افغان بعنوان نماد پیشرف در کشور نیز باید گفت بعد از این باید همه بروند دو سال ماستری را در آمریکا بخوانند و بعد بیایند کاندید وزیر شوند، سن شان را به اندازه پدربزرگ شان بالا ببرند و وقتی از پارلمان رای نیاوردند بروند خانه شان و بعنوان نماد پیشرفت معرفی شوند.

 

 

مهدی ثاقب

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار