افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 12 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

چوک یولمرب مزارشریف نقطه امید کارگران زن…

%d8%b2%d9%86

 

بلخ ولایتی است که زنان نیز همانند مردان جهت دریافت کار به چوک‎ها جمع می‎شوند تا به منظور دریافت نفقه کاری روز مزد را انجام دهند.

 

سه راهی چوک یولمرب مزارشریف جای است که همه روزه چند تن از زنان جوان گرد هم جمع شده و انتظار دریافت کار را می‎کشند.

 

این زنان که بزرگ تر شان ۴۵ سال عمر دارد، ساعت پنج صبح با همراهانش در این چوک جمع می شوند و بعد توسط صاحبان کار در بدل ۱۰۰ الی ۱۲۰ افغانی برای تمام روز در نقاط مختلف به کار گماشته می‎شوند.

 

رویا یکی از همین خانم‎های کارگر است که می‎گوید همه روزه به سه راهی یولمرب می‎آید، اما کمتر روزها چانس می‎آورد تا صاحب کار شود.

 

رویا می‎گوید وضعیت بد اقتصادی خانواده و نبود کار برای شوهرش او را با چنین سرنوشت روبرو ساخته‎است.

 

رویا افزود:

 

“برای کار کردن به این جا می آیم، گاهی کار است و گاهی هم نیست. شوهرم هم کارگر است. اما کار برایش وجود پیدا نمی‎شود، بنآ من مجبور می‎شوم بیرون از خانه در مزارع مردم کار کنم.”

 

این زنان اکثرآ در مزارغ و باغ‎ها جهت جمع آوری سبزه‎ها و اصلاح درختان به کار گرفته می‎شوند.

 

فتانه خانمی دیگریست که ۳۵ سال عمر دارد و بیشتر از یک هفته می‎شود که به حیث کاگر روز مزد در یکی از مزارع داخل شهر مزارشریف مصروف کار شده‎است.

 

از او در مورد به کاری که انجام می‎دهد پرسیدم، پاسخ اش این بود:

 

“اینجا که آمدم نعنا بیشتر درو کردم، رومی چینی هم می‎کنیم، در فصل اش بامیه هم جمع آور می‎کنیم، و به اصلاح باغ‎ها می‎پردازم، فعلآ سبزه درو می‎کنم.”

 

این زنان با آنکه با مشقت تمام و حوصله مندی زیاد صبح تا شما مصروف کار در مزارع می باشند، با آن‎هم صاحبان کار نسبت به آنان برخورد مناسب نداشته و از کار و فعالیت شان رضایت نشان نمی‎دهند.

 

یکی دیگر از همین زنان گفت:

 

“از ساعت شش صبح که می آیم تا ساعت ۵ بیگاه در اینجا کار می‎کنم، خیلی خسته شدم و گفتم که من را رخصت کند، کار در اینجا اینقدر سخت است که شیر مادر را از گلونم بیرون می‎کند.”

 

این در حالیست که اکثری از این زنان در برابر شان از برخوردهای نا سالم اجتماعی شکایت داشته و می‎گویند به دلیل کار کردن به حیث روز مزد مردم برایشان به دیده حقارت می‎نگرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار