افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

چوکی هایی که پیش فروش شدند

چوکی های شوراهای ولایتی از قبل پیش فروش شده و هریک از نامزدانی که قصد حضور در این پست ها را داشتند می بایست پیش از خرج کردن دالرها، سبیل همیشه تشنه خواص را چرب می نمودند.

 

برای انتخابات شوراهای ولایتی که شرایط پیش پا افتاده و قوانین باز و آزادی برای آن درنظر گرفته شده بود در تاریخ 25 سنبله 1392 تعداد 6 میلیون و 979 هزار تن ثبت نام و شرکت کرده بودند که هر یک به میزان توان خود هزینه و زمان صرف چوکی کردند.

غافل از اینکه چوکی های شوراهای ولایتی از قبل پیش فروش شده و هریک از نامزدانی که قصد حضور در این پست ها را داشتند می بایست پیش از خرج کردن دالرها، خود را به مسوولان ارگ نشین نزدیک می کردند و سبیل همیشه تشنه خواص را چرب می نمودند.

اینک با گذشت بیش از یک سال و یک ماه از زمان ثبت نام انتخابات شوراهای ولایتی که به تعداد حداقل 6 میلیون و 979 هزار خانوار را درگیر خود ساخته بود با تاخیر بسیار و بدون شفافیت رسانه ای 458 کرسی میان 458 تن از اقوام و اقارب حکومتی توزیع شد.

درحالی که در ارگ ریاست جمهوری، به علت به نتیجه نرسیدن در انتخابات و احراز تقلب آشکار تیم های تحول و تداوم و اصلاحات و همگرایی، در نهایت پست های تشریفاتی و فرمایشی شکل گرفت و ازدحام حکومت پیشین در دولت وحدت ملی دوچندان شد؛ این روند در…

این روند در شوراهای ولایتی افغانستان که نه امکان افزایش دفتر و کرسی و چوکی و نه ظرفیت تسهیم و تقسیم بندی بیش از این برای ولایات درجه چندم و فعالیت های نه چندان حایز اهمیت دارد منجر به هاله ای از ابهام برای سایر 6 میلیون و 970 هزار نامزد بازمانده شده است.

باطل شدن 746 هزار رای علیرغم تمام زد و بندها و لابی گری های نهان و آشکاری که هر نامزد نامنویسی شده و شرکت کننده در کارزار انتخاباتی بدان دست زده است تا جای پایی در حکومت برای خود باز کند رقم قابل توجهی نیست و حتی مصداق بارز باطل بودن گزینش دموکراتیک افراد است.

مجلس نمایندگان بار دیگر بر بی اعتباری محض کمیسیون های مستقل و سمع شکایات تاکید ورزیده و صحه گذاشته است که انتخاب عمومی و آرای مردم ملکی در رد یا پذیرش 458 تن اعضای شوراهای ولایتی و 6 میلیون و 970 هزار تن دیگر تاثیری نداشته است.

اگر اصلاح قوانین انتخاباتی، اصلاح سیستم انتخاباتی، اصلاح سیستم گزینش اعضای کمیسیون های انتخاباتی و نهادهای مرتبط، اصلاح انتخاب ناظران انتخاباتی و نیز اصلاح صلاحیت های اولیه ثبت نام برای انتخابات در رده های مختلف جدی گرفته نشود روند معیوب کنونی همچنان به چرخه حرکت رو به عقب و بیراهه خود ادامه می دهد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار