افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 17 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

چه کسانی می خواهند افغانستان مهد پرورش تروریست باقی بماند؟!

تروریست

یک تحلیلگر سیاسی فلسطین از تداوم حملات تروریستی در افغانستان به رغم حضور نیروهای بیگانه در کشور انتقاد کرد.

عدلی صادق، برای روزنامه العرب چاپ لندن یادداشتی با عنوان تروریزم در افغانستان… خیانتی مطرح است»نوشت…

نویسنده در ابتدای یادداشت آورده است: چگونه است که دولت افغانستان هنوز یقین دارد که واشینگتن در راس حامیان افغانستان پلانی برای کمک به ثبات این کشور دارد و سرنوشت این کشور را در اولویت های خود قرار داده است.

چه بسا بیش تر کشورهای دنیا به تروریزم پراکنده در افغانستان اعتنایی نمی کنند آن هم از این لحاظ که این پدیده شوم در افغانستان را محصولی داخلی، ریشه دار و پایدار تلقی می کنند.

علاوه بر اینکه دنیا دیگر فرض را بر این گرفته که همه طیف های جامعه افغانستان به همزیستی با مرگ عادت کرده اند و هر چقدر هم آمار قربانیان حملات تروریستی در افغانستان بالا برود، جهانیان این قضیه را به ملتی دور از دسترس خود مرتبط می دانند که تاریخ آن مملو از حوادث است.

از نگاه بیش تر کشورهای دنیا افغانستان عرصه تشکیل هسته های گروه های تروریستی شبه نظامی است که فرقه های آموزشی و مراکز استقرار خود را در افغانستان تاسیس کردند به گونه ای که با کمک امریکایی ها و متحدانشان قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و زمان حضور نیروهای آن در افغانستان به سلاح دست یافتند.

در پی وقوع دست کم 2 انفجار انتحاری در بیرون مسجد الزهرا شیعیان کابل، گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت که دست‌کم 6 کشته و 10 مجروح برجای گذاشت.

دو هفته پیش نیز انفجاری مهیب در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در قلب کابل روی داد که 90 کشته برجای گذاشت به دنبال این جنایات هولناک دو مساله مطرح است.

نخست اینکه طالبان دست داشتن در این انفجارهای مرگبار را رد کرده و طی اعلامیه ای تاکید کرده که اقدام به کشتار ملکیان نمی کند.

این یعنی گروه های القاعده در افغانستان زاد و ولد کرده و متنوع و رتبه بندی شده اند به گونه ای که در بین آنها راست گراها و چپ گراها وجود دارد راست گراهای آنها بلا استثنا آدم می کشند اما چپ گراها بین نظامیان و ملکیان فرق قایل می شوند.

اما مساله دوم این است که گروه های جدا شده از طالبان معتقدند سرکرده های آنها از رویکرد درست جهاد منحرف شده اند از همین رو خود را به داعش ملحق کردند گروهکی که در شرق افغانستان فعال است و ملکیان را نیز هدف می گیرد و این قضیه را مخفی یا انکار نمی کند.

عاملان ارتکاب انفجار موتر بم گذاری شده در نزدیکی سفارتخانه های خارجی و ارگ ریاست جمهوری و مسجد شیعیان کابل از گروه های جدا شده از طالبان بودند.

این در حالی است که طالبان به دستآوردهای خود در حمله به نظامیان افتخار می کند و در آوریل گذشته یک پایگاه در مزار شریف اردوی افغانستان را هدف گرفته و یکصد عسکر و افسر را به قتل رساند.

تروریست های افغانستان به جان یکدیگر خواهند افتاد

در این شرایط بعید به نظر نمی رسد که کشت و کشتار بین این تروریست ها هم شروع شود همچون چیزی که در سوریه اتفاق می افتد.

کارشناسان امنیتی از اینکه گروه های تروریستی جدا شده از طالبان ظرفیت و قدرت از دست رفته طالبان را دوباره به دست آورده اند گیج و مبهوت هستند چگونه است که تروریست ها توانستند یک لاری حامل مواد منفجره را از مسیرهای معمولی به مناطق امن تر پایتخت برسانند.

این نشان می دهد که گروه های تروریستی از نقشه های کامل و عناصری قوی برای نفوذ به مناطق امن برخوردارند چیزی که اوضاع امنیتی افغانستان را به نقطه صفر عودت می دهد.

در این شرایط واکنش های دولت افغانستان نشان می دهد که این دولت هیچ گزینه ای جز ادامه مبارزه با تروریزم در اختیار ندارد اگرچه دیگر از اندک اعتماد افکار عمومی برای بهبود شرایط برخوردار است.

تنها طی سال گذشته عیسوی قریب به 12 هزار نفر در جریان حملات تروریستی افغانستان کشته و زخم برداشتند و این در شرایطی است که بیش از نیمی از ولایت های افغانستان تحت سیطره دولت است.

فساد رایج در دستگاه حکومتی افغانستان

فاجعه امنیتی افغانستان ابعاد سیاسی، دیپلوماتیک و امنیتی دارد در بعد سیاسی دولت افغانستان دولتی فاسد است که اعضای آن متحد نیستند و نمی توانند مثل یک تیم کار کنند همین امر شکاف امنیتی را عمیق می کند.

هنگامی که دزدی ها و انحراف های اخلاقی متعلق به مسئولین افغانستان باشد خود عاملی برای رشد افراط گرایی و تروریزم است.

افکار عمومی افغانستان می دانند که عبدالرشید دوستم معاون اول رییس‌جمهور درصدد گرفتن پناهنده گی سیاسی در ترکیه بود.

اما اشرف غنی رییس هم با عبدالله عبدالله، بر سر مسایل مختلف اختلاف جدی دارد.

بعد دیپلوماتیک بن بست کابل به تلاش های غنی در قطع راه های رسیدن کمک های خارجی به دست تروریست ها از طریق پاکستان است و تا زمانی که این خطوط کمک رسانی قطع نشود افغانستان با چالش های امنیتی خطرناکی روبروست.

این سوال مطرح می شود چه کسانی می خواهند افغانستان مهد پرورش تروریست باقی بماند.

طالبان اردوی ملی را هدف گرفته و طی سنوات مدیدی جنگی خستگی ناپذیر علیه آن به راه انداخته به گونه ای که روحیه اردوی ملی که بالغ بر 170 هزار نیرو دارد از دست رفته است.

بن بست افغانستان علل و ابعاد متعددی دارد و این سوال مطرح است که دولت اشرف غنی چه کاری برای مقابله با چالش ها انجام داده است

با این حال دولت افغانستان همچنان یقین دارد که امریکا پلانی برای کمک به ثبات افغانستان دارد و سرنوشت کشور را در اولویت قرار داده است .

مساله آشکار این است که افغانستان در معرض خطر سقوط به اوضاع دهه نود قرن گذشته است و سوالی که مطرح می شود این است که چه کسانی از این وضعیت نفع می برند.

هم اکنون به دلیل کمبود اطلاعات قانع کننده جوابی برای این سوال وجود ندارد اما مطمینا خیانتی مطرح است.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار