افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

چه کسانی می خواستند داکتر عبدالله را ترور کنند؟

  

در حالیکه فقط یک هفته دیگر به زمان برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری باقیمانده است، حوالی ساعت 12 ظهر روز جمعه شانزدهم جوزا، در اثر انفجار بمب در مسیر کاروان تبلیغاتی داکتر عبدالله عبدالله در غرب کابل، دوتن از جمله یک محافظ عبدالله کشته و 16 غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

این انفجارها زمانی صورت گرفت که تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله در مراسمی که حزب وحدت ملی اسلامی در هوتل آریانا دایر کرده بود، شرکت ورزیده بودند، اما قبل از انفجار داکتر عبدالله در هوتل اینترکانتیننتال بود و از سلامت خود، هوادارانش را با خبر کرد.

اشرف غنی احمدزی ساعتی پس از این حمله انتحاری، با محکوم کردن این اقدام تروریستی گفت: دشمنان افغانستان تلاش می کنند با اینگونه اقدامات روند دموکراتیک را در کشور ما مختل کنند. در حالیکه مردم افغانستان هرگز مقابل این اخلالگران کوتاه نخواهند آمد و حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای عاملی برای شکست توطئه های دشمنان خواهد بود.

نکته ی جالبی که در این حادثه وجود دارد این است که هیچ گروهی حتی طالبان تاکنون مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته اند. به راستی چه کسانی می خواستند داکتر عبدالله در آستانه ی برگزاری دور دوم انتخابات از بین برود؟ طالبانی که از دوران جهاد خاطره ی خوشی از داکتر عبدالله ندارند؟ آمریکاییها که به امضای پیمان امنیتی میان کابل – واشنگتن توسط داکتر عبدالله مشکوک هستند؟ و یا حامیان رقیب انتخاباتی اش جناب اشرف غنی احمدزی؟

در این مطلب نمی خواهیم بگوییم که اشرف غنی یا هوادارانش می خواستند داکتر عبدالله را ترور کنند، اما شایعاتی از یک سال پیش در محافل سیاسی در جریان است که نشان می دهد داکتر احمدزی یک تیم ترور حرفه ای برای خود مهیا کرده که اکثر مخالفانش را تاکنون از سر راه برداشته اند.

با این توضیح که زمانی که اشرف غنی سمت ریاست کمیسیون انتقال امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی را بر عهده داشت، به بهانه مسوولیتش به ولایت مختلف سفر می کرد اما به جای پیگیری روند انتقال امنیت، برای یک سری فعالیتهای خودش مشغول عضوگیری بود.

آن زمان گفته می شد اشرف غنی در برخی ولایات برای خود دفاتری ایجاد کرده و افراد مجهول الهویه ای که غالبا اشخاصی سر خورده و مخالف با وضعیت کنونی کشور هستند را در آن دفاتر به کار گمارده که کلیه فعالیتهای این مراکز نیز بصورت کاملا سری صورت می گرفت.

آن موقع چون رابطه کرزی و آمریکاییها هم در ظاهر و هم در باطن خوب بود، فکر می شد این افراد از جانب خارجی ها مشغول فعالیت می باشند، به همین دلیل از طرف مردم و نهادهای مدنی تذکراتی به مسوولین آن ولایت داده شد که مسوولین نیز هیچ اقدامی بر علیه این افراد و دفاتر مجهول انجام نداده اند. اما بعدا مشخص شد که با توصیه اشرف غنی احمدزی به کسی حق دخالت در امور کاری و فعالیت این دفاتر داده نشده است.

اما کار این دفاتر چه بود؟ در اولین قدم این مراکز برای فعالیتهای خود با شگردهای خاص نیرو جذب می کردند و در قدم دوم به آموزش این نیروها در زمینه القاآت فکری، تلقینات روحی و روانی و آماده سازی برای پیاده کردن خواسته ها و اهدافشان می پرداختند تا در روز نیاز مانند یک برده مطیع و فرمانبردار ارباب خود باشند.

قدم سوم این دفاتر معرفی برخی از افراد جذب شده به کمیسیون اصلاحات اداری در کابل بوده است. که از هر ولایت بین 5 تا 15 نفر تعیین شده تا در ولایات مربوطه در پستهای مهم دولتی جابجا شوند که این کار نیز به نحو احسنت صورت گرفته است و هم اکنون تمامی نیروهای جناب اشرف غنی در همه جا مستقر هستند.

برنامه بعدی این دفاتر ترور برخی از شخصیتهای علمی، مذهبی و سیاسی ولایات بود که بیشتر در سمت شمال و غرب کشور صورت گرفت که البته به علت بی تجربگی و خام بودن این افراد، ترورهای اولیه ناکام ماند.

اما چرا اشرف غنی احمدزی؟ همانگونه که بر همگان روشن است وی شخص مورد اعتماد آمریکاییها در افغانستان بوده که برای ریاست جمهوری آینده در نظر گرفته شده بود و از بین نامزدها شاید تنها کسی باشد که می تواند بهتر از کرزی به غربیها خدمت نماید.

آمریکاییها از دو سال پیش عدم کارایی و قابل اعتماد نبودن کرزی برایشان محرض شده بود، لذا به فکر جایگزینی برای وی بودند تا بتوانند در دولت آینده نیز با انتصاب شخص مورد اطمینان خود، به غارتشان ادامه داده و اهدافشان را به مقصد نهایی برساند. حال اگر آمریکاییها در طرح و برنامه خود موفق شوند، زمانیکه دیگر کشورها باید از افغانستان خارج گردند، نیروهای آمریکاییها هنوز بهانه های فراوانی برای ماندن در افغانستان دارند و با وجود دولتی سرسپرده و وابسته، به فعالیتهای خود ادامه می دهند.

البته این موضوع نیاز به تحقیق بیشتر دارد که مطمئنا طرفداران غربی داکتر احمدزی اجازه این کار را به هیچکس نخواهند داد.

منبع: افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار