افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 30 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

چهل درصد کل کرسی های ولسی جرگه برای احزاب اختصاص داده می شود!

شماری از اعضای این کمیسیون تلاش می ورزند تا 100 کرسی ولسی جرگه را در انتخابات که چهل درصد کل کرسی های این جرگه را تشکیل می دهد برای احزاب اختصاص داده شود.

 

دو عضو کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی می گویند: به علت آنچه مداخله و اعمال اجندا های برخی از اعضای این کمیسیون بوده است، نشست های کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی را تحریم کرده اند.

 

در حالیکه چند هفته از ایجاد کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی می گذرد اما اختلاف دیدگاه های اعضای این کمیسیون دو عضو آن را به تحریم نشست های آن وا داشته است، کمیسیونی که رئیس جمهور از اعضای آن انتظار آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی را دارد.

 

کاوون کاکر و شاه محمود میاخیل دو عضو این کمیسیون روز گذشته در نشست خبری حضور یافتند و از تلاش های برای تغییر طرح پیشنهادی مردم که قرار است از سوی کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی به رئیس جمهور سپرده شود، پرده برداشتند.

 

آنان می گویند: شماری از اعضای این کمیسیون تلاش می ورزند تا 100 کرسی ولسی جرگه را در انتخابات که چهل درصد کل کرسی های این جرگه را تشکیل می دهد برای احزاب اختصاص داده شود.

 

شاه محمود میاخیل عضو کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در این باره می گوید:

 

“اعضای کمیسیون چنین فیصله کرده اند که چهل درصد کرسی های ولسی جرگه باید به احزاب در نظر گرفته شود و این به این معنا است که 100 کرسی ولسی جرگه به احزاب داده خواهد شد.

 

احزاب در همه ولایات یکسان است هر حزبی که اعضای آن چهار درصد رای مردم را به دست آورد می توانند به 100 کرسی ولسی جرگه راه پیدا کنند و به کرسی های باقی مانده دیگر نماینده گان می توانند خودشان را نامزد کنند که این پیشنهاد برای ما پذیرفتنی نبود، برای اینکه این تصمیم در نظام انتخاباتی بی ثباتی را به میان می آورد و برای همین نشست های کمیسیون را تحریم کردیم.”

 

تحریم نشست های کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی از سوی دوعضو آن همزمان با اینکه قرار است طرح پیشنهادی این کمیسیون به حکومت سپرده شود، صورت می گیرد.

 

در این طرح دیدگاه های صدها تن از چندین ولایت کشور گرد آورده شده است و در هفته روان به رئیس جمهور سپرده خواهد شد.

 

اما دوعضو این کمیسیون میگویند این طرح را نمی پذیرند و باید پیش از فرستاده شدن به رییس جمهور، اصلاح گردد.

 

کاوون کاکر عضو دیگر این کمیسیون تاکید می کند که اگر انتخابات ولسی جرگه مانند انتخابات گذشته ریاست جمهوری کشور به حوزه واحد مبدل گردد، سبب تقلب بیشتر خواهد شد و آنگاه باور مردم به انتخابات از بین می رود.

 

با این همه جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان تاکید می کند که کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی کارش را به گونه مستقلانه به پیش می برد و هر پیشنهادی که بیشترین دیدگاه های اعضای این کمیسیون را داشت، از سوی رهبران حکومت پذیرفته خواهد شد:

 

“کمیسیون کاملاً مستقل است و کارش را به گونه مستقلانه به پبش می برد کسانیکه از طرح پیشنهادی کمسیون ناراض هستند می توانند طرح های جداگانه برای حکومت پیشنهاد کنند و ما بالای آنها دقت خواهیم کرد، اما خواهش ما این است که تفاهم به میان آید و اعضای این کمیسیون به گونه مشترک کار شان را به پیش ببرند زیرا این موضوع سرنوشت ملت افغانستان را در بر می گیرد.”

 

خواستیم دیدگاه مسوولان کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی را نیز در این باره داشته باشیم که آیا دست کاری های از سوی اعضای این کمیسیون در طرح پیشنهادی صورت گرفته است یا نه، اما اعضای این کمیسیون به تماس های ما پاسخ ندادند.

 

با این همه این دو عضو کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی هشدار می دهند تا هنگامی که افراد بی طرفدر این کمیسیون گماشته نشوند، در طرح پیشنهادی اصلاحات صورت نگیرد و در هر ولایت حوزه های جداگانه در نظر گرفته نشود، به وظایف شان بر نخواهند گشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار