افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

چند فیصد خاک افغانستان در اختیار طالبان است؟

طالبان سلاح

به ادعای یک مقام ارشد روسی، قلمرو طالبان در افغانستان بسیار گسترده است…

به نقل از صدای امریکا؛ آقای کابلوف نماینده خاص رییس جمهور روسیه برای افغانستان بیان داشته که ایالات متحده با دو گزینه در افغانستان مواجه است: گفتگوهای مستقیم با طالبان یا ادامه جنگ.

وی با بیان این مطلب که طالبان 40 فیصد قلمرو افغانستان را در کنترول دارند، بیان داشته که اگر ایالات متحده به صورت مستقیم با آن گروه مذاکره نکند، جنگ و خونریزی برای سال ها ادامه خواهد داشت.

تقاضای آقای کابلوف مبنی بر مذاکرات ایالات متحده با گروه طالبان پس از آن صورت گرفته است که اخیراً جان بولتن، مشاور امنیت ملی رییس جمهور دونالد ترمپ، بار دیگر تاکید کرد که امریکا از روند مذاکرات صلح حمایت می‌کند که رهبری آن را حکومت افغانستان بر عهده داشته باشد.

آقای بولتن گفته بود: فکر می‌کنم که ما می‌خواهیم حکومت افغانستان رهبری این روند [مذاکرات صلح] را بر عهده بگیرد.

مشاور امنیت ملی رییس جمهور ایالات متحده همچنین گفته بود که اگر طالبان و سایر گروه‌های که تهدید به حکومت افغانستان اند، واقعاً علاقمندی به مذاکرات صلح دارند، چنین روند می تواند موجب صلح در آن کشور شود.

این در حالی است که پیش از این حکومت وحدتملی نیز گفته است که آماده مذاکرات بدون قید و شرط با طالبان است. طالبان مذاکرات با حکومت را رد نموده اما برای گفتگوهای سیاسی با امریکا ابراز آماده گی کرده اند.

آقای کابلوف همچنان گفته است که طالبان نمی‌خواهند با حکومت کابل مذاکره کنند، زیرا به گفته وی، طالبان اداره کابل را دست نشانده تلقی می کنند.

ضمیر کابلوف بیان داشت که امریکا همان مسیری را در افغانستان می پیماید که شوروی سابق در زمان اشغال این کشور آن را تجربه کرده بود.

آقای کابلوف با اشاره به افزایش قوای امریکایی در افغانستان گفت که پنج هزار قوای اضافی و یا حتی 50 هزار قوای بیشتر، وضعیت در افغانستان را بهتر نخواهد کرد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار