افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 10 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

چند درصد از کابینه جدید به مجاهدین می رسد؟

این طرز تفکر جناب اشرف غنی و قرار گرفتن وی در کنار داکتر عبدالله که از چهره های جهادی است، نوید بخش حضور فعال و مشارکت قطعی مجاهدین در قدرت می باشد زیرا تنها از این طریق است که مشارکت ملی به کمک استحکام پایه های مشروعیت دولت وحدت ملی می آید و پذیرش مردمی دولت جدید بیشتر از پیش می شود.

محترم محمدخان معاون داکتر عبدالله شب گذشته در نشستی با نهاد موسوم به انجمن حزب اسلامی افغانستان ضمن بیان اینکه پیشرفت‎هایی در خصوص سهمیه‌بندی کابینه صورت گرفته، گفت: سران دو تیم انتخاباتی “تحول و تداوم” و ” اصلاحات و همگرایی” درباره سهمیه بندی وزارتخانه‎ها و ادارات مستقل به توافق رسیده اند، اما هنوز اسامی افرادی که قرار است در ترکیب کابینه دولت وحدت ملی حضور داشته باشند، مشخص نشده است.

به گفته جناب محمدخان، معیارهایی برای گزینش افراد در کابینه جدید در نظر گرفته شده و هر قوم باید براساس همین معیارها افراد خود را برای تصدی کرسی‎های وزارتخانه‎ها و ادارات مستقل معرفی کند تا تصمیم نهایی در این زمینه هرچه زودتر گرفته شود.

درباره اینکه کابینه دولت، بازوی رییس جمهور می باشد و باید هرچه زودتر تشکیل شود بحثی نیست ولی سوال اساسی این است که چند درصد از این کابینه اختصاص به مجاهدین دارد؟

علت طرح این سوال این است که در زمان رقابتهای انتخاباتی داکتر اشرف غنی بر ضرورت مشارکت مجاهدین در قدرت تاکید فراوان داشت و به عنوان یک تحصیل کرده غرب که اصلا سابقه جهادی ندارد، مانند بسیاری از دولتمردان پیشین تلاش یا لااقل سخنی از تضعیف نقش مجاهدین در دولت جدید نکرد.

از سوی دیگر واقعیت جامعه ی فعلی افغانستان این است که به رغم اجرای پروژه‌های مجاهدهراسی و کاربرد مفاهیمی مانند جنگگ‌سالار در مورد مجاهدین در 13 سال گذشته از سوی غربی‌ها، مجاهدین همچنان از اقتدار اجتماعی و محبوبیت مردمی برخوردار هستند که بهترین دلیل برای اثبات این ادعا پیروزی داکتر عبدالله در دور نخست انتخابات و سهم گیری میزان مناسبی از آرا در دور دوم انتخابات می باشد.

بسیاری می دانند که طی سال‌های گذشته، فشار و اصرار پیدا و پنهان کشورهای غربی سبب شد که در یک روند طولانی و تدریجی، مجاهدین از صحنه قدرت و دولت‌داری افغانستان به حاشیه رانده شوند اما اشرف غنی با انتخاب جنرال دوستم به عنوان معاون خود نشان داد که قصد بر هم زدن تعادل سیاسی اجتماع داخل کشور را ندارد و بیشتر تعامل را به جای درگیری می پسندد.

دلیل اثبات این مدعا نیز حمایت آشکار و احترام بیش از حد جناب رییس جمهور نسبت به محترم صبغت الله مجددی به عنوان یکی از اصلی ترین سران جهادی کشور می باشد که نشان داد بر خلاف کرزی قصد دارد به جای کنار زدن مجاهدین، آنها را در کنار خود نگه دارد.

البته شاید این تصمیم گیری رییس جمهور مبنی بر تعامل سازنده با مجاهدین، براساس درک دقیق و درست از واقعیت‌های جاری جامعه کشور باشد زیرا مجاهدانی که برای حفظ آزادی مردم افغانستان جان دادند و برای استرداد استقلال سرزمین خود جنگیدند، هنوز از محبوبیت مردمی و پشتیبانی اجتماعی برخوردارند.

این طرز تفکر جناب اشرف غنی و قرار گرفتن وی در کنار داکتر عبدالله که از چهره های جهادی است، نوید بخش حضور فعال و مشارکت قطعی مجاهدین در قدرت می باشد زیرا تنها از این طریق است که مشارکت ملی به کمک استحکام پایه های مشروعیت دولت وحدت ملی می آید و پذیرش مردمی دولت جدید

بیشتر از پیش می شود.

البته این نکته را هم باید افزود که داکتر عبدالله به عنوان رییس اجرایی کشور نیز بارها بر ضرورت نقش‌دهی به مجاهدین و لزوم استفاده از تجارب نظامی آنان در عرصه امنیتی اشاره کرده و بخشی از ناامنی‌های چند سال گذشته را ناشی از بی‌مهری نسبت به مجاهدین و ندادن سهم مناسب به آنان عنوان نموده است که سعی دارد با تشکیل کابینه جدید این دلخوری را از میان بردارد.

به هر حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم چند درصد از کابینه جدید و چند کرسی از کرسی های حکومتی سهم مجاهدین می شود؟

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار