افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

آیا وجود چرخبالهای امریکایی به نفع کشور ماست؟!

چرخبالهای امریکایی

چرخبالهای بلک هاوک امریکایی، آسیب هایی جبران ناپذیر را برای افغانستان به بار می آورد…

به نقل از وار زون ، پیلوتان نیروی هوایی افغانستان پرواز با چرخبالهای بلک هاوک را که قرار است جایگزین چرخبالهای Mi-17 روسی شود، آغاز کرده‌اند. اما راپور تازه وزارت دفاع امریکا نشان می‌دهد که به دلیل مشکلاتی در زمینه آموزش پیلوتان، نگهداری و تعمیر چرخبالها و دیگر مشکلات، روند جایگزینی چرخبالهای امریکایی با نمونه‌های روسی آن سال‌ها زمان خواهد برد.

از همه نگران کننده‌تر این است که روند جایگزینی چرخبالهای روسی در کوتاه مدت به توانایی جنگی نیروی هوایی افغانستان آسیب می‌زند.

در بیستم نووِمبر سال جاری 6 نفر از اعضای نیروی هوایی افغانستان به طور رسمی دوره آموزشی پرواز با چرخبالهای جدید را به پایان رساندند و به نخستین پیلوتان کشور تبدیل شدند که برای پرواز با چرخبالهای UH-60 واجد شرایط هستند.

با این حال تا ماه جاری در مجموع تنها چهارم چرخبال بلک هاوک برای آموزش وجود دارد و تیم آموزش دیده‌ کاملی برای پرواز با این چرخبالها نیز وجود ندارد.

از سوی دیگر تعمیر و نگهداری این چهار فروند چرخبال به عهده نیروهای قراردادی است و نیروهای امنیتی افغان آن را انجام نمی‌دهند.

در راپور پنتاگون آمده است که نبود نامزدهای واجد شرایط با مهارت‌های تخنیکی لازم برای تکمیل این دوره یکی از چالش‌ها برای آموزش پیلوتان جدید است.

در ادامه آمده است که نیروهای افغان تقریبا برای تمام مسایل تعمیر و نگهداری چرخبالهای جدید به نیروهای قراردادی وابسته هستند.

قرار است از جَنیوری سال 2018 نیروی هوایی افغانستان ماهانه 2 چرخبال UH-60 دریافت کند و واشینگتن نیز در نظر دارد تا در مجموع 160 فروند از این چرخبالها را در اختیار اردوی ملی افغانستان بگذارد.

با سرعت کنونی انتقال این چرخبالها، تا پایان سال آینده عیسوی 28 چرخبال بلک هاوک در ناوگان نیروی هوایی افغانستان وجود خواهد داشت و این تعداد تا پایان سال 2019 به 52 فروند خواهد رسید.

ناتو اعلام کرد که در سال 2018 در مجموع 36 پیلوت را آموزش خواهد داد؛ از این رو قرار است 6 پیلوت به طور همزمان در دوره‌های 8 هفته‌ای آموزش داده شوند.

وار زون در ادامه نوشت با توجه به وجود مشکلات بر سر آموزش و جذب پیلوتان جدید، ناتو به جای آموزش نیروهای تازه برای پرواز با چرخبالهای بلک هاوک، بر آماده کردن خدمه پرواز چرخبالهای Mi-17 برای پرواز با چرخبالهای امریکایی تاکید دارد.

گرچه استفاده از پیلوتان و تیم‌های پروازی باتجربه اقدام منطقی است، اما براساس راپور پنتاگون تنها 27 خدمه پرواز برای پرواز با Mi-17 وجود دارد.

صرف نظر از روند کند انتقال چرخبالهای جدید، یافتن پیلوت برای پرواز با این چرخبالها نیز می‌تواند به سرعت به چالشی دیگر تبدیل شود، زیرا هر بلک هاوک به یک پیلوت و کمک پیلوت آموزش دیده نیاز دارد.

این در حالی است که در راپور وزارت دفاع امریکا نیز آمده است که نیروی هوایی افغانستان در استفاده از چرخبالهای Mi-17 و نگهداری و تعمیر آن بسیار ماهر هستند.

چرخبالهای قدیمی روسی من‌حیث وسیله‌ای برای حمل و نقل، حملات هوایی، پشنیبانی هوایی نزدیک و جابجایی تلفات در میدان‌های جنگ استفاده می‌شود.

از سوی دیگر نیز نیروهای هوایی افغانستان به چرخبالهای روسی وابسته است و از جون سال 2017 تا نووِمبر این سال حدود 20 فیصد از پشتیبانی هوا به زمین توسط چرخبالهای Mi-17 انجام شده است.

  1. اصیل احمد وطندوست :

    بل

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار