افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 31 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا نیروهای افغان در عمیات ها از حمایت کامل قوای هوایی برخوردار نیستند؟

آقای وزیری: بیشتر جنگ ها در افغانستان به حمایت قوای هوایی ضرورت دارد اما نیروهای افغان تا حال از این حمایت بگونه کامل برخوردار نیستند.

 

عدم توجه لازم به نیروهای هوایی کشور ، موضوعی که همواره روی آن بحث صورت گرفته است اما وزارت دفاع افغانستان میگوید که هنوز هم این نیروها تقویت نشده اند.

 

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع دیروز در یک کنفرانس خبری تایید کرد که با در نظر داشت ظرفیت های موجود هنوز هم کمبود در نیروهای هوایی وجود داشته و مشکلات جدی را به میان آورده است.

 

آقای وزیری افزود بیشتر جنگ ها در افغانستان به حمایت قوای هوایی ضرورت دارد اما نیروهای افغان تا حال از این حمایت بگونه کامل برخوردار نیستند:

 

” در همه کشور و بسیاری از ولسوالی ها جنگ است یعنی نمی تواند قوای هوایی ما به اسرع وقت به هر نقطه افغانستان برسد گرچه قابلیت های بسیار زیاد بدست آورده قوای هوایی ما. اما در قسمت قوای هوایی مملکت ما کوهستانیست در هر جای باید از قوای هوایی استفاده شود در هر جای که یک مسله پیش میشود یا یک واقعه رخ می دهد در آن واحد قوای هوایی آنجا برسد متاسفانه قوای هوایی ما صد فیصد به پای خود استاد نشده است. ”

 

آقای وزیری در حالی به تقویت نیروهای هوایی تاکید می کند که جامعه جهانی تعهد کرده است که تا سال 2018 میلادی بگونه تدریجی نیروهای هوایی افغانستان را تجهیز خواهند کرد.

 

روی نیاز به حمایت و تجهیز نیروهای هوایی افغانستان در حالی تاکید می شود که ینزستولتنبرگ سر منشی سازمان ناتو ماه گذشته گفت که آنان تعهد کرده اند که نیروهای هوایی افغان بگونه درست تجهیز و تقویت خواهد شد.

 

مقامات افغان در حالی خواهان همکاری جامعه جهانی در بخش تقویت نیروهای هوایی کشور هستند که مخالفان مسلح دولت در این اواخر توانستند برخی ولسوالی ها را تصرف کنند.

 

از سوی هم برخی از کارشناسان میگویند، تا زمانیکه نیروهای افغان قوای هوای نیرومند نداشته باشند نخواهند توانست برضد مخالفان مسلح بگونه کامل ایستادگی کنند.

 

عتیق الله امرخیل یکی از جنرالان پیشین نیروهای هوایی افغانستان گفت، در سال های گذشته بیشتری کمک های که به نیروهای هوایی افغان صورت گرفته حیف و میل شده است:

 

” پولی که در افغانستان آمده حیف و میل شده پول به دولت نرسیده که ما قوت های هوایی طیاره بخریم و از کجا بخریم یعنی ضرورت قوای هوایی برای ما بسیار زیاد است اما کسی به ما پول نمی دهد پول حیف و میل شده. ”

آقای امرخیل تاکید کرد که بخاطر تقویت نیروهای هوایی افغانستان نیاز است تا مقامات افغان تلاش های جدی را انجام داده و امریکا و ناتو را تشویق کند تا در این راستا کمک های عاجل را انجام دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار