افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا عین و غین خیانتهای آمریکا را نمی بینند؟

اشرف غنی و عبدالله در اولین روز حکومت خود پیمانی را با آمریکا امضا کردند که کرزی (ولو به جهت ظاهرسازی) حاضر به امضای آن نشد چون همگان می دانستند آمریکا به هیچیک از مفاد آن تعهدی نخواهد داشت، همچنان که این روزها نمایندگان پارلمان به این موضوع اقرار دارند که باید در پیمان امنیتی کابل – واشنگتن تجدید نظر شود.

 

سیزده سال حضور آمریکا در کشور ما و این وضعیت نامناسب امنیتی اثبات کرده که مقامات کاخ سفید هرگز نمی خواهند کشور ما روی آرامش را ببیند چون که تمامی منافع غرب در ناامنی افغانستان نهفته است. به همین جهت هم هیچ تلاشی در راستای بهبود توان امنیتی نیروهای نظامی افغانستانی انجام نداده اند.

 

در حالیکه نیروی هوایی کشور ما به دلیل نبود پرسنل تخنیکی، نداشتن سیستم کنترل بر فضای افغانستان یا سیستم رادار، نداشتن سیستم دافع هوا و جنگنده های نظامی، توان بدست گیری کامل امنیت هوایی و ارضی کشور را ندارد و آمریکا به تعهدات خود مبنی بر تجهیز نیروی هوایی کشور ما عمل نکرده، اما همین آمریکا هفته ی گذشته 14 جنگنده، 59 مربي نظامي و 374 نفربر زرهي را که پيش از اين در کشور ما و در عراق مورد استفاده قرار مي داد، به پاکستان تحويل داد.

 

گزارشهای متعدد نشان می دهد که آمریکا به بهانه خروج نیروهای نظامی خود از افغانستان، عمده اي از جنگ افزار هاي دفاعي خود را به پاکستان ارسال کرده است و به اصطلاح کنگره ی آمریکا، پاکستان تعهد داده که از این جت های جنگنده علیه کشورهای همسایه به ویژه افغانستان استفاده نخواهد کرد.

 

اين گزارشها مي افزايد پيش از اين پاکستان 18 جنگنده F-16 را به ارزش 1 ميليارد و 43 ميليون دالر از آمریکا خريداري کرده بود که از این سلاح هاي آمریکایی عليه شبه نظامیان وزیرستان شمالی و منطقه مشترک درگیری با هند استفاده مي کند. آمريکا همچنین براي بيش از 2 هزار افسر ارتش پاکستاني زمينه آموزش هاي نظامي را فراهم کرده است که در ادامه همان کمک مالی 3.6 ميليارد دالری کنگره آمريکا به پاکستان می باشد.

 

اما در طرف مقابل نابودسازی و تضعیف قوای هوایی سابق افغانستان، یکی از اهداف و برنامه های استراتژیک آمریکا بود که توسط پاکستان عملی گردید و نیز مساله تجهیز نیروهای هوایی کشور ما توسط آمریکا که فقط یک فریب بود و بس. شکی در این نیست که آمریکا یکی از بهترین تولیدکنندگان تجهیزات نظامی می باشد اما همیشه سلاح ها و تجهیزات بی کیفیت و یا هم با کیفیت پایین سایر کشورها را در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان قرار داد.

 

عدم تجهیز قوای افغانستان به سلاح های مدرن، ایجاد حکومت ضعیف، گسترش فساد و قاچاق مواد مخدر در افغانستان همه توسط آمریکا در راستای دسترسی غرب به اهداف استراتژیک در منطقه و حضور نظامی بیشتر در کشور ما اعمال گردید تا هنوز هم نیروهای امنیتی افغانستان نیازمند و وابسته به کمک هواپیماهای امریکایی باشند.

 

و هنوز معلوم نیست چه زمانی عالی جنابان اشرف غنی و عبدالله مانند حامد کرزی می خواهند اقرار کنند، که دولت آمریکا با مردم افغانستان صادق نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار