افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

چرا عدالت در افغانستان به طور جدی عملی نمی شود؟!

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نارضایتی خود را از روند تطبیق عدالت در افغانستان اعلام کرد.

داکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، روند تطبیق عدالت و مبارزه با خشونت را نگران کننده خواند و گفت: در افغانستان هنوز هم فرهنگ معافیت حاکم است، طوریکه دولتمردان در صورت مرتکب شدن جرم مورد عفو و بخشش قرار می گیرند.

قابل ذکر است که در روز شنبه، از شصت و سومین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در شماری از ولایات کشور تجلیل شد.

اعلامیه جهانی حقوق بشر 63 سال قبل از امروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.

در این اعلامیه که شامل 30 ماده است به حقوق بنیادی مدنی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را که تمامی انسان ها در هر کشور دنیا باید از آن برخوردار باشند، تاکید شده است.

همچنین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارش دو ساله خود در مورد وضعیت اقتصادی و اجتماعی افغانستان می گوید: با در نظرداشت حجم کمک های جهانی، وضعیت اقتصادی مردم رضایت بخش نیست. براساس این گزارش، نه میلیون از نفوس افغانستان بیکارند.

داکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: این گزارش بیشتر بر اقشار آسیب پذیر جامعه مانند مهاجران برگشته و بیجاشدگان، زنان، کودکان و افراد دارای معلولیت تمرکز کرده است.

خانم سمر گفت: با این همه دولت افغانستان در دو سال اخیر دستاوردهای خوبی در عرصه های دسترسی مردم به تعلیم تربیه و صحت و همچنین توسعه راههای مواصلاتی داشته است.

به گفته رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، این گزارش نشان می دهد که دسترسی پسرها نسبت به دخترها به تعلیم و تربیه بیشتر است زیرا برای دخترانی که به سن 15 سالگی می رسند، اجازه رفتن به مکتب داده نمی شود.

بر اساس اظهارات مسئولان کمیسیون حقوق بشر، در حال حاضر در برخی از مناطق افغانستان به خصوص مناطق ناامن، خدمات درستی برای مردم ارایه نمی کنند.

وی همچنین می‌گوید که یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که 43 درصد از افراد واجد شرایط کار در افغانستان، بیکار هستند و 32 درصدی که کار دارند، روزانه کمتر از پنجاه افغانی درآمد دارند.

اما آماری که در مورد میزان بیکاری از سوی وزارت کار و امور اجتماعی منتشر شده، نزدیک به 7 میلیون تن در افغانستان واجد شرایط کار هستند که از این رقم نزدیک به 34 درصد آن بیکار هستند. آمار ارایه شده از سوی وزارت کار و امور اجتماعی در مورد میزان بیکاری در افغانستان با آمار کمیسیون مستقل حقوق بشر ده درصد تفاوت را نشان می‌دهد.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می ‌دهد که حدود 20 درصد کارمندان ادارات دولتی را زنان تشکیل می‌دهند؛ در حالی ‌که در سال 2006 میلادی 22.3 درصد و در سال 2005، 31.2 درصد کارمندان دولتی زن بوده‌اند.

این کمیسیون از حکومت افغانستان خواست تا زمینه های کار دایمی را برای شهروندان بیکار افغانستان فراهم کند. خانم سمر از دولت افغانستان و جامعه جهانی خواست تا پروژه های انکشافی در افغانستان به صورت عادلانه در نقاط مختلف صورت گیرد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنان می گوید که حضور زنان در بازار کار نسبت به مردان 39 درصد کمتر است. این کمیسیون می گوید روند جذب زنان در ادارات دولتی روند نزولی دارد.

به گفته این کمیسیون، حدود 2 میلیون کودک بین سنین 6 تا 17 سال کارگر هستند و این کودکان مشغول 22 نوع کار شاقه مانند زراعت، کار در روی جاده ها، کارهای ساختمانی، انتقال بار سنگین، موترشویی و گلیم شویی می باشند.

براساس این گزارش، 36 درصد جمعیت افغانستان که در برگیرنده 9 میلیون تن می شود، زیر خط فقر زندگی می کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار