افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 24 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

چرا دفترنماینده امریکا درافغانستان و پاکستان بسته شد؟!

امریکا

بنابرراپورات واصله، وزارت خارجه امریکا دفترنماینده خاص اش در امور افغانستان و پاکستان را منحل کرده است.

به نقل از پولتیکو، در حالیکه پنتاگون(وزارت دفاع امریکا) در پی اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان است، وزارت خارجه امریکا دفتر نماینده خاص این کشور در امور افغانستان و پاکستان را منحل کرده است.

این اتفاق باعث سردرگمی در داخل و خارج از وزارت خارجه امریکا شده که آینده بخشی از این سازمان موسوم به دفتر نماینده خاص در امور افغانستان و پاکستان چه خواهد شد.

ابتدا به دیپلومات‌های این بخش گفته شده بود که این دفتر روز گذشته بسته شده و با دفتر جنوب آسیا و آسیای مرکزی ادغام خواهد شد. اما عصر روز گذشته، ساعت‌ها پس از تلاش رسانه‌های خبری برای دریافت نظر مقامات و درحالی که انتقادها برای عدم پاسخگویی افزایش یافت، سخنگوی وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که رکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا هنوز تصمیمی درباره دفتر نماینده خاص در امور افغانستان و پاکستان اتخاذ نکرده است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا همچنین تصدیق کرد که روز جمعه آخرین روز کاری لارل میلر من‌حیث سرپرست نمایندگی خاص امریکا در امور افغانستان و پاکستان است.

منابع دیگری نیز خبر دادند که روز گذشته آخرین روز کاری دستیار ارشد میلر، جاناتان کارپنتر معاون وی نیز بوده است.

این در حالی است که کارکنان این دفتر تصور داشتند که پس از رخصتی‌، بخش آنان با دفتر جنوب آسیا و آسیای مرکزی ادغام خواهد شد.

با این وجود سخنگوی وزارت خارجه در اعلامیه خود اعلام کرد: وزارت خارجه دفاتر امور افغانستان و پاکستان را حفظ خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: وزیر خارجه هنوز درباره آینده دفتر نماینده خاص امور افغانستان و پاکستان تصمیمی نگرفته است.

با این وجود با رفتن میلر معلوم نیست چه کسی جایگزین وی خواهد شد، این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه نیز به وضوح اعلام نکرد که جایگزینی برای میلر انتخاب خواهد شد، یا خیر. اما تیلرسن بارها اشاره کرده که از تعداد بالای نماینده گان خاص ناراضی است و قصد دارد تا این نماینده گان را کاهش دهد.

این تصمیم باعث نگرانی مقامات امریکایی و دیگر ناظران شده است که در نبود نماینده چه کسی مسئول اداره دیپلوماسی افغانستان و پاکستان در این برهه حساس خواهد شد.

در حالیکه ترمپ و تیلرسن به انتخاب مقامات ارشد بسیاری در وزارت خارجه این کشور موفق نشده‌‌اند، یکی از مقامات وزارت خارجه امریکا با ابراز نگرانی گفت که با توجه به خروج مقامات ارشد از دفتر جنوب آسیا و آسیای مرکزی، وضعیت این دفتر نیز نامشخص است.

دفتر جنوب آسیا و آسیای مرکزی نیز سطح بی‌سابقه‌ای از خروج مقامات ارشد امریکا را تجربه کرده است و برخلاف دیگر دفاتر منطقوی حتی دستیار سرپرست وزیر خارجه امریکا نیز برای نظارت بر کار این دفتر وجود ندارد.

بدون حضور نماینده خاص در امور افغانستان و پاکستان، معلوم نیست چه کسی نظارت بر روابط دیپلوماتیک در افغانستان و پاکستان را بر عهده می‌گیرد.

با اینکه احتمالا همچنان کارکنانی من‌حیث رییس دفتر وجود خواهند داشت، اما این اشخاص تاثیرگذاری مقامات ارشد را نخواهند داشت و حتی اگر به این مقامات ارتقا رتبه داده شود و سرپرست شوند، این افراد همچنان کنترول محدودی برای ایجاد برنامه‌های بلند مدت دارند.

دن فلدمن که نمایند خاص سابق امریکا در امور افغانستان و پاکستان بود نیز تاکید می‌کند که کاهش مقامات بلند‌پایه امریکایی در حالی صورت می‌گیرد که گفت‌وگوها برای افزایش سطح نیروها در افغانستان ادامه دارد و طالبان حکومت مرکزی را مورد تهدید قرار می‌دهند.

وی افزود: به جای افزایش تلاش‌های دیپلوماتیک، به نظر می‌رسد که اردوی ملی کنترول امور را در دست خواهد گرفت.

فلدمن در ادامه گفت: اگر هدف افزایش نظامیان کمک به تقویت گفت‌وگوها برای ایجاد راه‌حل سیاسی باشد که حتی قومندانان اردوی ملی نیز معتقدند تنها راه‌حل پایدار و بلند مدت است، بنابراین چگونه ممکن است با وزارت خارجه خنثی به این هدف رسید؟

ترمپ در نظر دارد که بودجه وزارت خارجه را حدود 30 فیصد کاهش دهد، بنابراین انتظار می‌رود تیلرسن نیز بسیاری از مقام‌ها و کارکنان این وزارت خانه را کاهش دهد.

یکی از مقامات وزارت خارجه امریکا که از مسایل دفتر نماینده خاص در امور افغانستان و پاکستان نیز آگاهی دارد گفت: بلند‌پایه‌ترین مقامی که اکنون در دفتر منطقوی حضور دارد هوارد ونورنکن است که بیشتر سابقه مدیریتی دارد تا سیاست‌گذاری.

این در حالی است که تنها یک نفر من‌حیث معاون وزیر خارجه امریکا در این دفتر حضور دارد که مسئول امور کشورهای آسیای مرکزی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار