افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

چرا در افغانستان مقیم شده ام

“چرا در افغانستان اقامت گزیده ام” این عنوان یکی از مطالب روزنامه گاردین است که در مورد آن عده خارجی های نوشته شده که می خواهند برای همیشه در افغانستان مقیم باشند.

گاردین می نویسد: اگر چه نیرو های خارجی در حال بیرون شدن از افغانستان اند اما یک تعداد از خارجی های اند که این کشور را خانه خود پنداشته و در اینجا مقیم پذیر اند.

روزنامه می افزاید: شماری از خارجی ها به اندازه تحت تاثیر طبیعت، تاریخ، فرهنگ و مردم افغانستان آمده اند که نمی خواهند این کشور را ترک کنند.

روزنامه گاردین با شماری از همین خارجی ها در افغانستان صحبت کرده است که یکی از آنها نانسی هاچ دوپری رییس مرکز فرهنگی دانشگاه کابل است.

خانم دوپری با شوهرش که در دهه شصت میلادی به حیث اتشه فرهنگی بر کابل تعیین شده بود، به این کشور آمد.

وی به گاردین از خاطرات اش در اوایل که به افغانستان آمده بود می گوید، در آن زمان با مردم خیلی مفشن که خانم های شان را با خود هر جا می بردند آشنا شدیم.

خانم دوپری و شوهرش سال های سال برای مطالعات آثار قدیمی افغانستان در اطراف هندوکش سفر های زیادی نمودند. پس از اشغال افغانستان از سوی شوروی سابق، خانم دوپری و شوهرش به پشاور رفته و در آنجا برای مهاجران افغان کار را آغاز کردند.

نانسی دوپری در مصاجبه با گاردین گفته است، با آنکه وضعیت در افغانستان بسیار خوب نیست اما برای آینده خیلی خوشبین هستم زیرا اکنون جوانان می توانند آواز شان را بلند کنند.

شخص دیگر که با گاردین صحبت کرده البرتو کایرو داکتر فزیوتراپست است که تا کنون یک صد و بیست هزار افغان را در معاینه خانه اش معالجه کرده است.

البرتو در ایتالیا بدنیا آمده و حقوق خوانده است.

وی گفته است، زمانی که بیست سال داشت دانسته بود که نمی خواهد تمام عمرش را در محاکم سپری کند.

البرتو به گاردین گفته است، با آنکه تداوی آنعدهء که اعضای بدن شان را در نتیجه جنگ ها از دست داده اند، آسان نیست اما در افغانستان خود را بیگانه احساس نمی کند.

گاردین به نقل از البرتو نوشته که گفته است، زمانی که کسی از من می پرسد خانه ات کجاست می گویم کابل زیرا نمی خواهم جای دیگر به جز از این کشور زندگی کنم.

هیرومی یاسویی می گوید، پس از مطالعه یک کتاب در مورد زندگی کودکان در افغانستان تصمیم گرفتم به این کشور بیایم و اکنون بیست سال است که در افغانستان زندگی می کنم.

هیرومی یاسویی که از جاپان است به روزنامه گاردین گفته است، من افغانستان را در کتاب مطالعه کرده بودم زمانی که آمدم انچه را می دیدم باورم نمی شد زیرا قبل از آن از جنگ تجربه نداشتم.

یاسویی افزوده است: بعضی اوقات احساس خستگی می کنم اما می خواهم همینجا باقی بمانم اینجا خانه من است و به آینده روشن افغانستان باور دارم.

هموطن

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار