افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 14 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا حکومت پنهان کاری می کند؟

بسیاری از کارهایی که حکومت وحدت ملی به آن وعده سپرده بود و به ظاهر روی دست داشت، انجام نشده و مردم را دچار سرگردانی کرده است که پس این حکومت چه کار می کند. انتخابات پارلمانی برگزار نشده و والی ها هنوز مقرر نشده اند. کشور به سوی بحران می رود و جنگ آن را می بلعد و رییس جمهور ادعای صلح می کند. حکومت مشغول چه کاری است و چه زمانی می خواهد کارهای ضروری خود را انجام دهد؟

 

احمد ولی مسعود رییس بنیاد شهید احمدشاه مسعود در برنامه «پرس و پال» گفت: کشور در حالت نظم و بی نظمی قرار دارد. امکان ندارد حکومتی که خود در بی نظمی به سر می برد کشور را به سوی نظم سوق دهد. مشکل در درون است اما مشخص نیست که چه کسانی در پشت پرده این مشکلات قرار دارند.

 

وی در خصوص کارکرد حکومت وحدت ملی اظهار کرد: در کار این حکومت صداقت و شفافیتی وجود ندارد. این حکومت مانند یک پروژه در حالت تطبیق است و مردم نمی دانند که این پروژه چیست که هیچ کاری از آن درز نمی کند و این پروژه افغانستان را به کدام طرف می برد. این حکومت حالتی نمایشی دارد. امروز همه چیز به طرف بحران پیش می رود و این چالشی بزرگ برای کشور خواهد بود. اگر یک بار افغانستان به بحران رود و به باتلاق فرو رود سالهای بی شماری نیاز دارد تا به حالت اول برگردد و یا شاید هم اصلاً برنگردد.

 

وی ادامه داد: چندی قبل حکومت ادعا کرد که به زودی به صلح می رسیم اما دیدیم که ناکام ماند و در مقابل جنگ شدیدتر شد. این موضوع نشان می دهد که حکومت هم در بعد جنگ و هم در بعد صلح ضعیف است و دقیقاً نمی داند که چه باید بکند.

 

مسعود با انتقاد از امضای عجولانه تفاهمنامه با پاکستان گفت: در افغانستان سیاست موضوع راز آلودی نیست مردم همه چیز را می فهمند و اگر در پشت پرده کاری صورت می گیرد مردم می توانند از آن آگاه شوند. این حکومت چطور می تواند یک تفاهمنامه استخباراتی را با پاکستان بدون هیچ مشورتی امضا کند و تمام اسرار کشور را در اختیار دشمن قرار دهند. اشرف غنی گفته بود که باید از موضع قدرت صلح کنیم و نه از موضع ضعف. حالا امضای تفاهمنامه به چه مفهومی است. آیا به مفهوم قدرت است یا تسلیم شدن به دشمن؟

 

رییس بنیاد احمدشاه مسعود اوضاع کشور را در این حکومت وخیم ارزیابی کرده و اظهار کرد: اقتصاد مردم بسیار ضعیف شده و صلح کمرنگ شده و جنگ به دروازه های کشور آمده است. چرا رهبران کشور شفاف نیستند و با صداقت نمی گویند که چه چیزی در اینجا جریان است. چرا به مردم گفته نمی شود چه چیزی پشت پرده وجود دارد. ما باید با هم همدل شویم و کشور را از این اوضاع نجات دهیم. نباید بگذاریم که افغانستان میدان رقابتهای منطقه ای شود. چرا هیچ مساله ای به مردم گفته نمی شود، چرا هیچ مشورتی نمی شود و همه مسایل در کشور پنهان کاری می شود. همه مردم علامت های سوال در ذهن خود دارند که چرا حکومت در برابر این اوضاع مملکت کاری نمی کند. همه گیج و سرگردان هستند.

 

وی در ارتباط با زمزمه هایی در خصوص مشورتی شدن پارلمان گفت: دولت تصمیم دارد که مجلس نمایندگان در سال بعد مجلسی مشورتی باشد و رویکرد تصمیم گیرنده نداشته باشد. از تمام قراین و شواهد مشخص می شود که دولت هیچ تصمیمی برای تغییر نظام و وضعیت کشور ندارد. به همان نسبت، برای تطبیق تفاهمنامه سیاسی هیچ اقدامی نکردند و به هیچ کدام از بندهای آن عمل نکردند. در تمام مسایل جزیی کار می کنند اما در مسایل مهم و اساسی که منافع ملی افغانستان است، موضوع انتخابات، تغییر نظام و اصلاحات هیچ برنامه ای را روی دست نگرفته اند. به همین دلیل است که حکومت می خواهد پارلمان مشورتی بیاورد تا راحت تر به اینطور کارهای خود ادامه دهد.

 

مسعود در پایان گفت: حکومت باید درمورد مجلس نمایندگان تصمیم بگیرد هرچه سریعتر آن را بیاورد و مردم هرچه سریعتر حمایت خود را از آن در شهرهای مختلف اعلام کنند. اعتراض نمایند تا دولت هرچه عاجل تر اعضای مجلس را بیاورد تا دولت نظامی ثابت تر داشته باشد. در بعد داخلی این موضوع اهمیت دارد و در بعد خارجی هم استراتژی مدون برای سیاست خارجی لازمه کار حکومت می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار