افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا حکومت افغانستان در مورد گروگان ها در زابل، جزییات را نمی دهد؟

ریاست جمهوری افغانستان می گوید در مورد 31مسافر ربوده شده در ولایت زابل جزییات داده نمی تواند.

 

اما اجمل عابدی سخنگوی ریاست جمهوری گفت که حکومت افغانستان برای رهایی مصوون این گروگانان هرگونه تلاش خواهد کرد.

 

نزدیک به دو ماه از ربودن سی و یک مسافر در ولایت زابل می گذرد. تا حالا هیچ سر نخی از سرنوشت آن ها به دست نیامده و مقام های افغان در این مورد به صورت علنی چیزی نمی گویند.

 

ریاست جمهوری افغانستان موقفی را به خود گرفته که در این مورد جزییات را با رسانه های شریک ساخته نمی تواند.

 

اجمل عابدی سخنگوی ریاست جمهوری گفت، حکومت برای حفاظت از جان هر شهروند افغان به شمول سی و یک مسافر ربوده شده تلاش نهایی خواهد کرد.

 

اجمل عابدی می گوید:

 

“دولت تمام کوشش های خود را به شکل بسیار جدی انجام داده، زنده گی هر هموطن ما برای ما ارزش بی نهایت دارد. یک لحظه هم غفلت صورت نگرفته است. اما متاسفانه در مورد جزییات نمی توانیم صحبت کنیم.”

 

تلاش ها به منظور رهایی سی و یک مسافر ربوده شده در زابل از تقریباً یک و نیم ماه ادامه دارد، اما با نتیجه قناعت بخش به همراه نشده است.

 

بار ها این موضوع در شورای امنیت، شورای وزیران، ولسی جرگه و میان اعضای جامعه مدنی به بحث گرفته شده، اما تا هنوز سی و یک تن در قید افراد ناشناس قرار دارند.

 

احمد شاه ستانکزی از فعالان جامعه مدنی که از روز ها به اینسو با خانواده های گروگانان زابل در تماس بوده، می گوید که همه خواهان رهایی این گروگانان استند.

 

آقای ستانکزی گفت، تا جاییکه با خانواده های گروگانان در تماس بوده، برای آنها کدام تضمین برای رهایی عزیزان شان داده نشده است.

 

احمد شاه ستانکزی می گوید:

 

“طوریکه فامیل ها گفته اند، کدام ضمانت داده نشده و تا فعلاً هویت کسانی که اختطاف را انجام داده اند، مشخص نیست. از سوی دولت هم شناسایی نشده اند. به هر حال، خیمهء تحصن در اینجا ایجاد شده، فامیل های که در اینجا استند و همچنان نهاد های مدنی، فقط یک خواست و هدف دارند، اینکه هر چی زود تر دوستان ما رها شوند و به خانه هایشان باز گردند.”

 

پیش از این هیات اداری ولسی جرگه افغانستان روز سه شنبه اطمینان داده بود که تمام گروگانان ربوده شده تا ده روز دیگر از چنگ رباینده گان شان رها خواهند شد.

 

برخی از اعضای ولسی جرگه می گویند، شاید حکومت بنابر مسایل امنیتی نمی خواهد در مورد سرنوشت سی و یک مسافر ربوده شده در ولایت زابل جزییات بدهد.

 

اعتراض ها در زمینهء کم توجهی دولت به این افراد، تنها در سطح کابل محدود نمانده است و شماری زیاد از فعالان و باشنده های مناطق مختلف افغانستان در اعتراض به این رباینده گی به جاده ها سرازیر شدند.

 

آنها یک خواست دارند که تمام سی و یک گروگان به صورت مصوون رها شوند. اما تا حالا شاید کمتر کسی بداند که این افراد از سوی کی ها ربوده شده اند و در بدل رهایی آنها چی تقاضا های مطرح شده است؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار