افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا حکومت از مسوولان امنیتی بازخواست نمی کند؟

چرا حکومت با وجود تکرار شدن این مساله از سوی مسوولان امنیتی آنها را بازخواست نمی کند؟ آیا این عدم هماهنگی نوعی غفلت است یا قصدی در این میان در کار است؟

 

حادثه میدان وردک بار دیگر اذهان مردم را مغشوش و آشفته کرده است. سربریدن های وحشیانه دشمن از یک طرف و نرساندن نیروهای کمکی و تجهیزات از سوی دیگر مردم را در ابهام فروبرده است. چرا کمک ها صورت نمی گیرد در حالی که فاصله تجیهزات تا ساحه جنگ بسیار کم است؟ چرا حکومت با وجود تکرار شدن این مساله از سوی مسوولان امنیتی آنها را بازخواست نمی کند؟ آیا این عدم هماهنگی نوعی غفلت است یا قصدی در این میان در کار است؟

 

نفیسه عظیمی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «پس از خبر» گفت: در این عملیات با وجود آگاهی از وضعیت، از جانب هیچ کسی کمک فرستاده نمی شود. حتی پولیس نظم عامه نیز نیروها را برای کمک به پسته های عملیات نمی رساند. سقوط و شکست آنها مربوط به ضعف نیروهای امنیتی نمی شود بلکه گواه ضعف و ناتوانی مدیریت نادرست وزیر داخله و سرپرست وزات دفاع است. آنها باید به اشتباه خود پی ببرند. آنها باید در مقابل مردم استعفای خود را اعلام کنند و به ناتوانی خود اعتراف کنند.

 

وی وقوع چنین شکت هایی را به خاطر غفلت مسوولان امنیتی دانسته و افزود: غفلت مسوولان امنیتی در چنین موارد حساسی نشان می دهد که آنها با مخالفان حکومت همدست هستند. این اولین حادثه نیست که غفلت در آن صورت می گیرد، در حادثه حمله به پارلمان که در نزدیکی وزارت داخله قرار دارد و یا حادثه هایی که در سرپل، تخار، قندوز و بدخشان صورت گرفت، نیز غفلت شد. اخبار حادثه ها از قبل به گوش وزارت دفاع و وزرت داخله می رسید اما آنها کوچکترین اقدامی در این موارد نکردند.

 

عظیمی همچنان عدم هماهنگی میان بخش های مختلف را عامل این شکست ها دانسته و گفت: هیچگونه هماهنگی در بین ارگان های امنیتی، ارگان های محلی و همچنان ولسوالی ها وجود ندارد. هر کس به این فکر است که چگونه از این وضعیت به نفع خود استفاده کند. این در حالی است که رهبران حکومت وحدت ملی در شعارهای خود قدم اول را برای تشکیل حکومت آوردن صلح و ثبات می دانستند، بعد از آن اشتغال زایی برای جوانان و حکومت داری خوب را در اولویت کار قرار دادند. حالا می فهیم که تمام این شعارها فریب مردم بوده است و این رهبران هیچگونه توانایی نداشته اند.

 

این نماینده مجلس رییس جمهور را فاقد صلاحیت برای پیدا نمودن افراد شایسته برای بخش های مختلف دانسته و اظهار کرد: متاسفانه رییس جمهور توانایی لازم را برای تشخیص افراد ندارد تا بتواند فردی لایق تر و با صلاحیت تر را برای وزرات خانه ها به پارلمان معرفی کند. همانطور که وزیر داخله را معرفی کرد و وی از عهده تامین امنیت برنمی آید. همچنان وزیر دفاع از پارلمان رای نگرفت چرا که به اعتقاد اعضای پارلمان وزیر دفاع باید متعهد به کشور و متعهد به این باشد که افغانستان را از بحران نجات دهد و در قضایای سیاسی افغانستان نیز دخیل نباشد.

 

وی با انتقاد از عملکرد وزیر داخله و فرمانده امنتی گفت: نیروهای امنیتی در این عملیات به خاطر اینکه تجهیز نشده بودند جان هایشان را از دست دادند. مشخص نیست که فرمانده امنیت و وزارت دفاع از ملت و مردم افغانستان چه چیزی می خواهند. اگر نمی توانند این وضعیت را مهار بسازند باید واضح وصریح بگویند که مردم خود، دست به کار شوند و از خود دفاع کنند.

 

عظیمی معتقد است حکومت افغانستان در این شرایط به خواب غفلت فرو رفته است و افزود: حکومت دراین خیال خام است که پاکستان که دشمن افغانستان است درب مذاکرات صلح را به روی ما باز کرده است. غافل از این هستند که آنها بسیار پیشرفته و مدرن نیروهای خود را در داخل افغانستان جا داده اند و آن را تجهیز و اکمال کرده اند. افغانستان هم که ناتوان از این است که تجهیزات خود را به ساحات جنگ ببرد. این کار به تدابیری بسیاری جدی نیاز دارد. شکست ما در عملیات این روزها مربوط به ضعف وزیر داخله و وزارت دفاع می شود.

 

وی معتقد است روان کردن هیات به محل حادثه میدان وردک کاری نمایشی است و گفت: روان کردن هیات بعد از این حادثه جوابگوی قربانیان نمی باشد. چرا که چندین حادثه این چنینی اتفاق افتاد و آمدن مسوولان بعد از آن هیچ سودی به حال قربانیان و مردم نداشته است. در حادثه قتل فرخنده قاتلان وی دستگیر شدند اما حالا می بینیم که تبرئه شده اند. انتظاری نمی رود که این هیاتی که به محل حادثه می رود عاملان آن را شناسایی کرده و به پنجه قانون بسپارند.

عظیمی در پایان گفت: پارلمان در خصوص حادثه میدان وردک قصد دارند تصمیمی بگیرند که به نفع مردم افغانستان باشد. این موضوعی نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. نه ماه است که وضعیت امنیتی بسیار خراب است و هنگامی که وضعیت امنیتی خراب باشد پایه های اقتصادی نیز از بین می رود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار