افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 3 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا باید داعش جایگزین طالبان در افغانستان شود؟

حدود یکسال است که عده ای تلاش می کنند تا جای پای گروه تروریستی داعش در کشور ما باز شود که انتشار پیامها، افکار و ایدئولوژی آنها در افغانستان قبل از حضور فیزیکی شان، زنگ خطری جدی در این رابطه است.

 

بدون شک موضوع حضور داعش در افغانستان چه به لحاظ فکری و چه به لحاظ فیزیکی پیامدهای مختلفی در سطح ملی و منطقه ای به دنبال خواهد داشت.

 

در رابطه با آثار که حضور فکری و نظامی داعش در سطح ملی کشور ما دارد باید گفت: مهمترین اثر حضور این گروه تضعیف بیش از پیش توان نظامی – امنیتی ارتش ملی افغانستان خواهد بود همان اتفاقی که در عراق و سوریه اجرایی شد.

 

هرچند بروز جنگ بین طالبان و داعش (که هر دو مزدور آمریکا و اسراییل هستند) احتمال درگیری نظامی را قوت می بخشد، اما بیشتر از آن خطر بروز جنگهای مذهبی در افغانستان است که دست اندرکاران پشت پرده ی داعش به دنبال آن هستند. با این توضیح که امروزه با مداخله سرويس‏هاي اطلاعاتي امريكا و رژيم صهيونيستي، نوك حمله نيروهاي تكفيري عليه «اهداف درون‏ اسلامي» يعني شيعيان، اهل‏ سنتِ ميانه‏ رو، اقليت‏هاي قومي- مذهبي و … تعريف شده است. از نظر داعش نزاع‏ هاي مذهبي تنها راه خالص‏ سازي جهان اسلام است. اين گروه ضديت با تشيع و گروه های میانه روی اسلامی را جايگزين ضديت با غرب كرده است.

 

جدای این پیامدهای داخلی، حضور داعش در افغانستان می تواند پیامدهای خاصی برای منطقه را نیز در بر داشت باشد که حامیان غربی – عربی داعش به دنبال آن هستند از جمله: تهديد امنيت مرزهاي شرقي ايران به این طریق که انتشار داعش در ولایات غربی افغانستان می تواند بستر مساعدي براي تجميع، تجهيز و تقويت تمام گروهك‏هاي مسلح ضدايراني باشد.

 

از طرف دیگر حضور و استمرار داعش در افغانستان، احتمالاً موجب تشديد جنگ نيابتي بين كشورهاي منطقه خواهد شد. قطعا داعش با حضور فیزیکی در کشور ما، برای جذب نيرو و كسب مشروعيت و برخی پیروزی ها از همسایگان کمک می طلبد تا ” امارت خراسان بزرگ” را پی ریزی کند که پیوستن شبه نظامیان از کشورهای همجوار با این گروه، حاصلی جز جنگ نیابتی را به دنبال نخواهد داشت.

 

علاوه بر اين به نظر مي‏ رسد، افغانستان براي داعش به عنوان يك هدف نهایی تعريف نشده بلكه هدف‏گذاري داعش تبديل بخش‏هايي از قلمرو افغانستان به خراسان بزرگ است که در مقاصد بعدی پس از انتشار و انتقال داعش، مناطق پيراموني افغانستان يعني مرزهاي شرقي ايران، آسياي مركزي (روسيه) و سين‏كيانگ چين نیز به آن ملحق خواهند شد.

 

به هر حال این موضوعاتی است که نه عالی جنابان اشرف غنی و عبدالله به آن توجه دارند و نه مقامات امنیتی جدید. ولی متاسفانه دیر یا زود این موضوع به سراغ ما خواهد آمد بدون آنکه ارگ کابل برای مقابله با آن طرحی داشته باشد البته بهتر است بگوییم هیچ طرحی از سوی کاخ سفید به ارگ کابل دیکته نشده است تا عین و غین بخواهند آنها را اجرایی کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار