- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

چرا از وزیر مالیه بازخواست نمی کنید؟

بیش از20 روز از فرمان رییس جمهور برای رسیدگی به پرونده ی کابل بانک می گذرد اما تا کنون تمام متهمان این پرونده بازداشت نشده اند. برخی از متهمان نیز به تضمین نهادهای بزرگ دولتی به برخی از سفارت ها گریخته اند. مطابق دستور رییس جمهور این متهمان باید 17 روز پیش بازداشت می شدند. هر چند که دولت برای رسیدگی به این پرونده زمان معینی را اعلام کرده است اما متاسفانه تا کنون روند قابل قبولی را از سوی محکمه و دستگاه قضا شاهد نبودیم.

محمود کرزی آگاه امور اقتصادی در برنامه «یکصد روز نخست» گفت: هیچ کس از شکل گیری بحران کابل بانک اطلاع نداشت و کسانی که باید از بانک ها نظارت می کردند غافلگیر شدند و نتوانستند علت این بحران را کشف کنند. این بحران زمانی آغاز شد که پول کابل بانک به دبی انتقال یافت. همچنین بعضی از قرض های بانک به نهادها و پروژه هایی داده شده بود که امکان سود آنها بسیار کم بود.

وی از افرادی که بانک به آنها قرضه داده بود اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: من یکی از سهامداران بانک بودم و سهامدار جدای از مساله ی مدیریت است بنابراین اطلاعاتی از افراد و شرکت هایی که از این بانک قرض گرفته بودند ندارم و صلاحیت و دسترسی به اطلاعات این بانک نیز نداشتم. همان طور که حکومت افغانستان و ناظرین بین المللی نتوانستند این مساله و چگونگی آن را کشف کنند برای من هم ناممکن بود.

به باور کرزی، تمام تصمیم های کابل بانک را شیرخان فرنود می گرفت زیرا این شخص و خلیل فیروزی 70درصد در این بانک سهم داشتند. اینها می توانستند هر موضوعی را در این بانک وتو کنند و به دلخواه خود تصمیم نهایی را بگیرند. در افغانستان در قوانین بانکی یک بانک حق ندارد در چنین پروژه هایی مانند «پامیر» داخل شود و مستقیماً خطوط هوایی را در اختیار بگیرند. در این موضوع باید حکومت دخالت می کرد و مانع این کار می شد.

محمود کرزی مبلغ 912 میلیون دالر پول گمشده ی کابل بانک را نادرست دانست و افزود: کابل بانک 30/1 میلیون دالر داشت زمانی که این بانک در حال سقوط بود حدود 600 میلیون دالر در آن موجود بود که مطابق یادداشت های دولت این رقم در حدود 500 میلیون دالر ذکر شده است و حدود 250 میلیون دالر نیز جایدادهای دوبی بود. در مجموع حدود 750 میلیون دالر در آن زمان موجود بوده است، بنابراین ادعای گم شدن پول نادرست است. دوم این که بحران کابل بانک اصلاً حل نشد.

قرض هایی که این بانک داده بود بیش از 500 میلیون دالر بود ولی این پول های مردم افغانستان بود. بعد از این که مشکل بانک مطرح شد مردم به این بانک هجوم آوردند تا پول های خود را از آن بیرون بکشند. در زمانی که کابل بانک توانایی پرداخت تمام پول های مردم را نداشت دولت پول لازم را واریز کرد تا بحران دیگری بوجود نیاید.

آگاه امور اقتصادی تصریح کرد: اگر اراده ی لازم در حکومت نباشد هیچ پرونده ای به خصوص پرونده ی کابل بانک حل نمی شود به طور مثال یک انتقاد مهم از حکومت این است که وقتی که محاکمه ی اولیه انجام گرفت چرا به استرداد پول فیصله نشد. یکی از علت های نارضایتی کشورهای جهان نیز اول از میزان کم محکومیت افراد ذی دخل در این بحران بود. دوم در مورد جمع آوری پول هیچ اقدام جدی صورت نگرفت. امکان دارد که این پرونده به سرانجام برسد زیرا این حکومت بسیار جدی است.

کرزی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود قرار داشتن وی در دسته ی سوم متهمان کابل بانک بازجویی نشد گفت: من در مورد سهم با آنها صحبت کرده ام اما حداقل باید در محاکمه به عنوان شاهد دعوت می شدم ولی با کمال تعجب این کار صورت نگرفت که در دنیا بی نظیر است. در صورتی که به عنوان شاهد به محکمه می رفتم می توانستم توضیح دهم که چه اتفاقی برای کابل بانک افتاده است و پول های آن چگونه توسط اداره بیرون کشیده می شد و چطور اداره و دفاتر مسوول نظارت در این موضوع سکوت کردند. در اینجا موضوع اختلاس مطرح است.

وی خاطرنشان ساخت: تمام حساب های من با بانک تصفیه شده و حتی من حدود 4 لک و 50 هزار دالر زیادتر از حد لازم پرداخت کرده ام. چرا که از سوی فامیل زیر فشار بودم و یکبار این مقدار پول را شرکت داده و یکبار خودم آن را به بانک پرداخته ام. من مشتری خوبی برای کابل بانک بودم.

محمود کرزی از عملکرد حکومت قبلی انتقاد کرد و گفت: در حالی که من علیه شیرخان فرنود و فیروزی به محکمه عریضه نوشته بودم به این علت که از اعتماد من سوءاستفاده کردند و از افغانستان بانک نیز به علت این که کار خود را به خوبی انجام نداده و هم از شرکت آمریکایی که باید روی عملکرد بانک افغانستان نظارت می کرد شکایت کردم اما متاسفانه این پرونده تا به حال در محکمه مطرح نشده و حکومت نیز هیچ اهمیتی به آن نداد.

کارشناس اقتصادی در مورد فطرت رییس بانک مرکزی گفت: تا جایی که من اطلاع و از وی شناخت دارم انسان فاسدی نبود و نیست فقط وی فردی بی کفایت و سهل انگار بود که به ناظرین خود اکتفا و اطمینان کرده بود. این ناظرین با استفاده از پول هایی که از کابل بانک به عنوان رشوه دریافت می کردند بهترین گزارش ها را به رییس بانک مرکزی ارایه می دادند که بعدها این موضوع روشن شد.

در این پرونده باید وزیر مالیه نیز مورد بازخواست قرار گیرد چرا که هم سهل انگاری و هم در دادن معلومات کوتاهی کرده است. در آن زمان هیچ مقام و فردی نمی خواست تا واقعیت ها را آشکار کند چرا که نمی خواست کسی را با خود دشمن سازد.

کرزی از سیاسی شدن موضوع کابل بانک اظهار نارضایتی کرد و گفت: کابل بانک پرونده ای اقتصادی است و باید از روز اول پول های بانک مورد پیگیری قرار می گرفت. من امیدوارم که آمریکا، انگلیس، فرانسه، جرمنی، سوییس، امارات و دوبی به افغانستان کمک کنند و این پول را بپردازند.

وی در پایان اظهار داشت: از آرزوهای من بررسی دوباره ی پرونده ی کابل بانک بوده است تا بدنامی که از این بانک برای من بوجود آمده پاک گردد. همچنین برای ملت افغانستان واضح شود که آیا من در این بحران دست داشته ام یا بیگناه بوده ام. من هراسی از این مساله ندارم زیرا آدم پاکی هستم.