افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 می , 2014 لینک کوتاه خبر :

چرا آمریکا می خواهد در افغانستان باقی بماند؟!

 

 

رییس جمهور آمریکا تاکید دارد که در یک دهه گذشته بخش اعظم سیاست خارجی آمریکا بر جنگ عراق و افغانستان متمرکز بوده و زمان آن فرارسیده است که این وضع تغییر کند. براساس این طرح جدید اوباما، طی دو سال آینده فقط 9800 نیروی نظامی آمریکا در کشور ما باقی خواهند ماند و آنها فقط به آموزش دادن نیروهای نظامی داخلی و مبارزه با تروریزم مبادرت خواهند کرد که پس از سال 2016 فقط تعدادی نیروی نظامی آمریکا برای تامین امنیت سفارت آمریکا در کابل حضور خواهند داشت.

این سخنان اوباما در حالی است که او در سخنانش در سال 2012 به رای دهندگان آمریکایی وعده داده بود این کار تا سال 2014 انجام خواهد شد. اما فرماندهان نظامی آمریکا که نگران تکرار تجربه عراق پس از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان هستند، بر اوباما فشار آوردند تا دست کم ده هزار نیروی نظامی آمریکایی باقی بمانند.

البته فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان تاکید دارد این تعداد نیرو نمی تواند کمک چندانی به وضع موجود کشور کند. جمهوری خواهان در کنگره آمریکا نیز این اقدام اوباما را اشتباهی عظیم توصیف کرده اند و اینکه این اقدام به دور از نگاه راهبردی است.

درباره تصمیم باراک اوباما برای نگه داشتن نزدیک به ده هزار نیرو در کشور ما پس از 2014 باید گفت: علت اینکه آمریکا می خواهد نیروهای خود را در افغانستان نگه دارد حفظ بی ثباتی و نا امنی می باشد که آمریکا با اشغال کشور ما ایجاد کرده است. این خود نشان می دهد اوباما همچنان به وعده های خود عمل نمی کند و بر خلاف وعده انتخاباتی که به جنگ پایان می دهد و نیروهای کشورش را از خاک افغانستان خارج می کند، قصد دارد هزاران نیرو را در خاک کشور ما نگه دارد.

مقامات کاخ سفید مدعی هستند که اگر نیرویی هم در افغانستان باقی می مانند برای حفظ امنیت سفارت امریکا در کابل هستند، باید یادآور شویم در عراق دیدیم آمریکا بزرگترین سفارت خود را در تاریخ کره زمین در این کشور ایجاد کرد و حال آنکه آمریکا مدعی است ماموریت جنگی خود را در عراق پایان داده است در حالیکه هم اکنون پانزده هزار آمریکایی در در عراق مستقر هستند.

مطمئنا همین سناریو هم در کشور ما تکرار خواهد شد و آمریکا حضور نظامی گسترده خود را در وطن ما حفظ خواهد کرد. جالب است دولت آمریکا این کار را برای رضایت افکار عمومی خود انجام می دهد در حالیکه مردم آمریکا به شدت از حضور نظامیان خود در کشورهای دیگر که در جنگ با تروریزم کشته یا معلول می شوند و صدها میلیارد دالر از پول مالیات آنها برای این جنگ هزینه می شود، به شدت خسته شده اند.

باید توجه داشت تنها هدف دولت آمریکا از حضور نظامی در کشورهای خاورمیانه از جمله افغانستان، عراق، سوریه، مصر، لیبی، بحرین و … کنترل و غارت این کشورها و منابع آنها است و بهترین ابزار برای نیل به این هدف بی ثبات کردن و تضعیف این کشورها می باشد. به همین علت است که می بینیم در کشور ما و دیگر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و حتی شرق اروپا، آمریکا با مداخلات خود باعث بی ثباتی می شود.

در واقع هر چه جهان بی ثبات تر شود، منافع شرکتهای بزرگ آمریکایی بیشتر تامین می شود. با این توضیحات کاملا مشخص می شود چرا بعد از 13 سال حضور خارجی ها و صرف میلیاردها دالر کمک جامعه جهانی به افغانستان، هنوز اوضاع ما اینچنین نابه سامان است.

منبع: afghanpaper.com

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار