افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

چرایی نگرانی روس ها از پرواز طیارات ناشناس در آسمان افغانستان

چرخبال

بحث پرواز طیارات ناشناس بر فضای افغانستان جدی است و باید دولت کابل و قومندانی نظامی امریکا و ناتو که مسئولیت کنترول حریم هوایی کشور را بر عهده دارند، پاسخگو باشند. عدم وجود یک سیستم دفاع هوایی کامل در افغانستان به هیچ وجه از این مسئولیت کم نخواهد کرد و موضوع مهم‌تر اینکه امریکا از ظرفیت 100 فیصدی نظارت بر حریم هوایی افغانستان برخوردار بوده و می‌تواند بر پرسش‌های مطرح شده در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه پاسخ گوید.

الکساندر کنیازف کارشناس سیاسی روس در یادداشتی، به بررسی دلایل و انگیزه‌های پخش بیانیه وزارت امور خارجه روسیه در خصوص پرواز طیارات ناشناس بر فراز افغانستان پرداخته است.

در این یادداشت آمده است: بیانیه 30 می برابر با 9 جوزا وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به پرواز طیارات ناشناس بر فراز افغانستان دیر صادر شد زیرا از 6 ماه پیش رسانه‌های افغان و غربی همواره به موضوع حمایت مسکو از طالبان دامن می‌زنند.

علاوه بر اتهامات مربوط به واگذاری تسلیحات به طالبان همچنین مطالبی در خصوص مراقبت‌های طبی و حضور مربیان روسی در اردوگاه‌های وزیرستان و… نشر شد.

تمام این موضوعات در چوکات یک کمپاین کلان رسانه‌ای با هدف بی اعتبار کردن ابتکار روسیه برای جلب طالبان به روند مذاکرات صلح دنبال شده و تا حدود زیادی هم نتیجه داشته زیرا در پی تبلیغات هدفمند و پروگرام ریزی شده حداقل در افکار عمومی افغانستان نقش مسکو بسیار منفی و من‌حیث یک کشور حامی گروه‌های تروریستی طراحی شده است.

اظهارات نماینده گان ناتو و نهادهای استخباراتی امریکا مبنی بر عدم وجود شواهد مربوط به ارایه کمک‌های تسلیحاتی و غیره از سوی روسیه به طالبان، بعید است بتواند به راحتی به گوش مردم عادی یا حتی بخشی از سیاستمداران متعادل افغانستان برسد.

کمپاین رسانه‌ای ضد روسی با در نظر گرفتن همه ویژگی‌های افکار عمومی افغانستان برگزار شده و تغییر آن در حال حاضر بسیار دشوار خواهد بود.

همچنین می‌توان مطمین بود که تقویت پایگاه نظامی روسیه در تاجکستان از طریق ایجاد کَندَک طیارات بی پیلوت و تشدید فعالیت‌های نظامی در سرحدات شمالی افغانستان به هیچ وجه از سوی رسانه‌های غربی و افغانستانی همسو با غرب منعکس نخواهد شد.

البته سیاستمداران واقع بین افغانستان از جمله نماینده گان جمعیت اسلامی به کمک‌های مستقیم نظامی روسیه به طالبان و داعش باور ندارند اما بیشتر آنان را این موضوع نگران کرده که اقدامات رسمی مسکو در جهت جلب طالبان به روند مذاکرات به لحاظ سیاسی می‌تواند اهمیت این گروه را تقویت کرده و ممکن است روی تاکتیک‌های بعدی آنان تأثیر گذارد.

این مسئله با توجه به بازگشت گلبدین حکمتیار به افغانستان و قانونمند شدن فعالیت حزب اسلامی در کشور و وحدت آن با سایر احزاب و گروه‌های مخرب و شکل‌گیری تمایل ثابت در جهت انتقال فعالیت گروه‌های تروریستی از جنوب به شمال افغانستان، اهمیت زیادی کسب خواهد کرد.

با این حال بحث پرواز طیارات ناشناس بر فضای افغانستان جدی است و باید دولت کابل و قومندانی نظامی امریکا و ناتو که مسئولیت کنترول حریم هوایی کشور را بر عهده دارند، پاسخگو باشند.

عدم وجود یک سیستم دفاع هوایی کامل در افغانستان به هیچ وجه از این مسئولیت کم نخواهد کرد و موضوع مهم‌تر اینکه امریکا از ظرفیت 100 فیصدی نظارت بر حریم هوایی افغانستان برخوردار بوده و می‌تواند بر پرسش‌های مطرح شده در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه پاسخ گوید.

چنانچه حمایت‌های تسلیحاتی گروه‌های تروریستی از طریق هوا صورت می‌گیرد، پس اتهامات علیه هر کشور دیگری در سرحدات افغانستان بی‌اساس خواهد بود یا حداقل بی‌نتیجه بودن حضور نظامی امریکا در کشور را به نمایش خواهد گذاشت.

تقویت فعالیت‌های نظامی روسیه در تاجکستان، ظرفیت سازی بیشتر پایگاه نظامی در این کشور و برگزاری تمرینات نظامی مشترک دوشنبه و مسکو و همچنین تشدید همکاری‌های نظامی میان روسیه و ازبکستان دلایل کاملا عینی و منطقی دارد.

نیروهای امنیتی افغانستان از توان و قابلیت برقراری کنترول بر مناطق وسیعی از شمال برخوردار نبوده و واحدهای نظامی امریکا نیز در این مناطق منفعل می‌باشند.

مدت‌ها مقابله آنان با گروه‌های تروریستی بیشتر حالت نمادین داشته و به طور عمده روی ولایت‌های جنوبی متمرکز شده در حالی که چالش‌های امنیتی در مناطق شمالی رو به افزایش می‌باشد.

البته حمله مستقیم طالبان و سایر گروه‌های تروریستی از طریق سرحدات تاجکستان و ازبکستان به آسیای مرکزی غیر ممکن می‌باشد ولی ایجاد کانون‌های متعدد چالش و درگیری‌های دایمی در حاشیه سرحدات کشورهای منطقه می‌تواند باعث تنش‌ها در داخل این کشورها شود.

به همین منظور بهانه‌ها برای تلاش‌ در جهت بی ثبات کردن وضعیت داخلی ازبکستان و تاجکستان و همچنین ترکمنستان و قرقیزستان از سوی گروه‌های افراطی زیرزمینی موجود در این کشورها فراهم می‌شود.

انفعال ساختارهای نظامی امریکا و دولت کابل و همزمان دامن زدن به تبلیغات ضد روسی این تصور را برجسته می‌کند که یک پروگرام مشترک در جهت بی ثبات سازی شمال افغانستان و انتقال آن به کشورهای دیگر منطقه با گرفتار کردن روسیه به اخلال و هرج و مرج در آسیای مرکزی در دستور کار قرار داده شده است.

ناگفته نماند که ظرفیت نظامی و ضد تروریستی این کشورها برای مقابله با این پروژه کاملا کافی است ولی باز هم هرگز به این معنا نیست که به طور کلی روی رشد بی ثباتی در منطقه بی‌تأثیر خواهد بود.

چنین وضعیتی نیاز به مواضع هماهنگ کشورهای منطقه، روسیه و دیگر طرف‌های علاقه‌مند نسبت به پلان موضوع اعتبار و اعتماد به دولت کابل و حضور امریکا در افغانستان از نقطه نظر امنیت منطقوی دارد.

علاوه بر این وضعیت موجود ایجاب می‌کند تا کشورهای منطقه به فکر تعامل و همکاری با نیروهای واقعی ضد تروریستی در افغانستان برآیند که امروز چنین نیروهایی شامل احزاب و گروه‌های سیاسی-نظامی شمال کشور می‌باشند.

نمی‌توان اهمیت موضوع ایجاد یک منطقه حایل جدید و ارایه کمک‌های مستقیم به گروه‌های منطقوی افغانستان را که می‌توانند روی ثبات ولایت‌های سرحدی تأثیر گذارند، نادیده گرفت.

در چنین شرایط حساسی کشورهای منطقه به هیچ وجه نباید روی دولت کابل و متحدان غربی آن حساب باز کنند بلکه باید به فکر پیاده سازی برنامه‌های پیشگیرانه ملی و منطقوی برای تأمین ثبات و امنیت خود برآیند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار