افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

چرایی بازگشت امرالله به قدرت/ امرالله صالح مرد عمل است؟

امرالله صالح

دولت با روی کار آوردن امرالله صالح گامی دیگری به سمت رقابت تنگاتنگ با اسلام‌آباد برداشته است …

در جریان روزهای اخیر کابل و ولایت‌های مختلف کشور شاهد حملات مرگبار تروریست‌ها بوده که به باور کارشناسان کشور طراحی و سازمان‌دهی این حملات کار حامیان پاکستانی طالبان و داعش است.

علاوه بر حمایت خارجی از گروه‌های تروریستی، حملات اخیر گویای وجود فساد گسترده در صفوف نیروهای اردو و پولیس ملی است، زیرا در جریان روزهای اخیر در مناطقی حمله صورت گرفته که آن مناطق تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داشته و بدون همکاری مسئولان ارشد نظامی انجام حمله در چنین مکان‌هایی ناممکن است.

اکنون فساد اداری و بی‌نظمی‌های گسترده در صفوف نیروهای امنیتی کشور امر پوشیده‌ای نیست و دولت نیز به نحوی به این مسئله با ایجاد وزارتی به نام وزارت دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی مهر تأیید زده است.

رییس جمهور غنی اخیراً با صدور فرمانی وزارت دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی را ایجاد و امرالله صالح رییس سابق امنیت ملی کشور را در رأس آن منصوب کرده است.

این فرمان ریاست جمهوری در حالی صادر شده است که تمام وزارت‌های افغانستان باید پیش از ایجاد، شامل واحد بودجه‌ای دولت از طریق ولسی جرگه شود، در حالیکه تاکنون این کار برای وزارت دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی نشده که خود بیانگر شتاب‌زدگی اشرف‌غنی برای نظم‌دهی به صفوف نیروهای دولتی است.

رییس جمهور افغانستان پس از تلاش‌های ناکام خود در راستای استحکام روابط با اسلام‌آباد و آغاز مذاکرات صلح از دریچه پاکستان، به هر کاری روی آورده تا به نحوی آغازگر مذاکره با شبه‌نظامیان کشور شود.

اما رییس جمهور تاکنون به این مراد خود نرسیده و به نظر می‌رسید آغاز مذاکره بدون اعمال فشار به شبه‌نظامیان نیز کار ساده‌ای نیست، زیرا اکنون این شبه‌نظامیان هستند که آزادانه در هر منطقه ای حملات مرگباری راه‌اندازی و به اهداف خود نزدیک‌تر می‌شوند.

به این ترتیب رییس جمهورغنی می‌خواهد با روی کار آوردن مهره های جدید در دولت خود وضعیت نیروهای دولتی را بهبود بخشیده و در راستای مأموریت‌شان اصلاحاتی بوجود بیاورد.

اشرف‌غنی برای این کار امرالله صالح را من‌حیث وزیر دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی منصوب کرده تا از این مجرا بتواند به اهداف خود نایل شود.

امرالله صالح مدتی من‌حیث رییس امنیت ملی در دولت حامد کرزی فعالیت داشت، وی از معدود سیاسیون افغانستان است که به خواست خود از سمتش کنار رفت.

استعفای صالح در آن زمان با پرسش‌های زیادی در مورد چرایی آن روبه‌رو شد، اما به هیچ کدام تاکنون پاسخ قانع‌کننده و حقیقت گفته نشده است.

صالح در زمان مأموریت خود معتقد بود که برای آغاز مذاکره با طالبان باید در گام نخست به آنها فشار نظامی وارد شود تا آنها ناگزیر به آغاز مذاکره شوند، در غیر آن طالبان در میدان آزاد و با وجود حمایت‌های بیرونی به دنبال ادامه فعالیت‌های تروریستی خود خواهند بود.

در زمان مأموریت امرالله صالح، اگر یک حمله تروریستی در افغانستان انجام می‌شد، دیری نمی‌گذشت که تروریست‌ها منطقه ای از پاکستان را نیز هدف قرار می‌دادند که خود سبب شد تا جنرالان پاکستانی از حضور امرالله صالح به تنگ آمده و به دنبال برکناری وی شدند.

پرویز مشرف رییس جمهور سابق پاکستان در دیداری با حامد کرزی خواستار برکناری امرالله صالح از سمت ریاست امنیت ملی شده بود که خود 2 گمان را به دنبال داشت، نخست همکاری گسترده جنرالان پاکستانی با طالبان و دوم احتمال همکاری امنیت ملی افغانستان با شبه‌نظامیان مستقر در پاکستان در راستای انجام حملات باالمثل.

اکنون که رفاقت کابل و اسلام‌آباد رنگی نگرفت، رقابت شدیدی بین 2 دولت آغاز شده و دولت کابل در مقابل ادامه حمایت پاکستان از طالبان، امرالله صالح را در بخش امنیتی خود جا داده است.

با حضور امرالله صالح، احتمال افزایش حملات تروریستی بالمثل در خاک پاکستان افزایش یافته و طالبان نیز روزهای خوشی در خاک افغانستان نخواهند داشت.

علاوه بر این، امرالله با توجه به تجربه استخباراتی خود خوب می‌داند که چه کسی را در کجا استخدام کند و در برابر چه رویدادهایی چگونه واکنش‌هایی نشان دهد.

بنابرین جنرال‌های پاکستانی که در راولپندی در حال طراحی و سازمان‌دهی فعالیت‌های تروریستی در خاک افغانستان هستند با حضور امرالله صالح نیز روزهای خوشی نخواهند داشت، زیرا در کنار خنثی‌شدن بخشی از فعالیت‌های‌شان احتمال افزایش فعالیت‌های تروریستی در خاک پاکستان نیز افزایش می‌یابد.

دولت با روی کار آوردن امرالله صالح گامی دیگری به سمت رقابت تنگاتنگ با اسلام‌آباد برداشته و باید دید که میزان صلاحیت‌های صالح در چه قرارداده‌ای تعریف می‌شود و دولتمردان پاکستانی چه واکنشی در برابر این مهره جدید کابل نشان می‌دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار