افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

چالش ها در حکومت وحدت ملی چیست؟

شانزده وزیر حکومت وحدت ملی بعد از بلاتکلیفی ها و دغدغه های جدی مراسم تحلیف خود را به جا آوردند اما کرسی وزارت دفاع همچنان خالی است. چالش ها در حکومت وحدت ملی چه چیزهایی هستند؟ حالا با وجود کابینه چگونه می توان آن ها را رفع کرد؟ وزیران چگونه می توانند در رفع آنها موثر باشند؟

 

داکتر داوود علی نجفی وزیر پیشین ترانسپورت و هوانوردی افغانستان در برنامه «تحول» گفت: خوشبختانه بعد از هفت ماه کابینه تشکیل شد، گرچه وزارت دفاع هنوز خالی است اما امیدواریم که این افراد مشخص شده کار خود را آغاز کنند و در عرصه خدمت به مردم بکوشند. چالش برای همه مردم، مساله امنیت و اقتصاد و بیکاری است. همه اینها چالش هستند. فرصت این است که حکومت وحدت ملی توانست کابینه خود را تکمیل کند و اگر والی ها را هم بتواند به زودی تکمیل نماید فرصت بیشتری برای کشور به وجود می آید.

 

وی اختلاف میان رهبران را از چالش های اساسی حکومت دانست و اظهار کرد: در هر حکومتی اختلاف میان سران حکومت به مردم آن کشور ضربه می زند. یگانه شکایت مهمی که مردم از حکومت وحدت ملی داشته اند همین اختلافات و حل نکردن آنها است که باعث دامن زدن به ناامنی ها می شود.

 

نجفی از دیگر چالش های افغانستان را دخالت رییس جمهور در همه امور از جمله وزارت خانه ها می داند و می گوید: در هر حکومتی اگر مسوولیت وجود داشته باشد اما صلاحیتی نباشد، نمی تواند موفق شود. به طور مثال اگر وزیری در وزارت خود باشد مسوولیت به وی داده شده است که کار کند اما اگر از مقامات بالا و پایین در کار وی دخالت کنند به این معنی است که به وی صلاحیت کار داده نشده است پس وی نمی تواند کار موفق داشته باشد.

 

وی ادامه داد: درست که رییس جمهور صلاحیت این را دارد که بر کار تمام وزارت خانه ها نظارت کند اما نمی تواند در کار همه اینها مداخله کند. چرا که رییس جمهور یک نفر است و نمی تواند همه امور کشور را خود، انجام دهد. موفق ترین حکومت این است که وقتی به یک اداره صلاحیت می دهد، برای وی مسوولیت هم ایجاد کند و اجازه دهد کار را خود پیش برد و نباید در امور داخلی وی مداخله کند.

 

وزیر پیشین ترانسپورت و هوانوردی، راه موفقیت وزیران در کار را این گونه بیان کرد: وزیران باید مطابق صلاحیت هایی که در قانون به آنها داده شده است کار خود را به پیش ببرند. این یگانه راهی است که چالشها را کمتر می کند و یگانه راهی است که فرصت ایجاد می کند تا پلان هایی را که در نظر دارند انجام دهند. اگر بازهم مانند گذشته کارها به راس بیاد و رییس جمهور و رییس اجرایی بر سر آن فکر کنند و مدتی هم زمان صرف شود که دو رهبر بر سر یک برنامه به توافق برسند وقت گیر و زمان گیر است و دولت از کارهایی که باید انجام دهد بازمی ماند. پس بهتر است به وزیری که رییس جمهور معرفی کرده و از پارلمان رای اعتماد گرفته است اعتماد شود و کار به خود وی سپرده شود. در صورت انجام ندادن کار وی باید به پارلمان پاسخگو باشد.

 

وی در ارتباط با موفقیت وزیر مربوط به وزارت هوانوردی و ترانسپورت عنوان کرد: هر وزیر قبلی بعد از این که کار را رها کرده است یک گزارش از سیزده سال تجربه ای که در افغانستان گذشته است، به رییس جمهور، رییس اجرایی، معاونین، اداره امور و هم به وزارت مربوطه داده است. در این گزارش ها هم چالش ها و هم فرصت ها و هم تجاربی که در این مدت به دست آمده است، مورد بحث قرار گرفته است. پیشنهاد من به وزارتی که قبلاً در آن بوده ام این است که به آن گزارش ها مراجعه کند. ضعف هایی که در حکومت قبلی بوده روشن است. حکومت فعلی می تواند این ضعف ها را به قوت تبدیل کند و مشکل افغانستان حل شود.

 

وی در پایان گفت: یگانه راهی که می تواند مشکلات افغانستان را حل کند تطبیق قانون است اگر این مورد رعایت نشود این اختلافاتی که وجود دارد هرگز حل نمی شود و تفاهم دیگری هم صورت نخواهد گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار