افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

پیکر استاد خلیل الله خلیلی، سخن سرای مشهور افغانستان دوباره به خاک سپرده شد!

پیکر استاد خلیل الله خلیلی، شاعر و سخن سرای معروف افغانستان امروز (سه شنبه) در یک مراسم ویژه در شهر کابل، دوباره به خاک سپرده شد.
در این مراسم شماری از شخصیت های سیاسی، مقام های عالی رتبه دولتی، رئیس و شماری از اعضای ولسی جرگه شرکت داشتند.
پیکر استاد خلیلی به تازگی و در یک اقدام بی نظیر پنجشنبه هفته گذشته، توسط یک شهروند افغانستان، از شهر پشاور پاکستان بدون اطلاع قبلی به کابل انتقال داده شد.

ه دنبال رسیدن این خبر به ارگ ریاست جمهوری، حامد کرزی، از انتقال پیکر استاد خلیلی به کشور استقبال کرده و دستور داد تا کمیسیون آمادگی برای دفن مجدد پیکر استاد خلیلی تشکیل شود.
در این کمیسیون وزیر اطلاعات و فرهنگ، وزیر معارف و شماری از اعضای اکادمی علوم، عضویت داشتند.
پیکر استاد خلیلی، بنا به دستور رئیس جمهور کرزی در محوطه پوهنتون کابل در جوار مقبره سید جمال الدین افغانی، برای دومین بار به خاک سپرده شد.
سید مقدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ در مراسم، دفن مجدد پیکر استاد خلیلی، از او به عنوان ترانه سرای درد و اندوه ملت افغانستان یاد کرد.
آقای رهین گفت که استاد خلیل الله خلیلی، شاعر و استوره ای بود که از غرور و افتخارات ملی افغانستان دفاع کرد و ماندگار شد.

در این مراسم وزیر اطلاعات اعلام کرد که شنبه هفته آینده، به مناسبت بیست و پنجمین سالروز وفات استاد خلیلی و به پاس انتقال پیکر این شاعر به کابل، ، نشست علمی – فرهنگی از سوی این وزارت برگزار می شود.
آقای رهین، از تمامی روشنفکران و نویسندگان کشور خواست تا در این مراسم شرکت کنند.
“خلیلی متعلق به ملت افغانستان است”

مسعود خلیلی پسر استاد خلیل لله خلیلی و سفیر افغانستان در اسپانیا، در مراسم به خاک سپاری دوباره پیکر پدرش، به نمایندگی از خانواده استاد خلیلی، سخن گفت و تاکید کرد که “استاد خلیلی متعلق به ملت و مردم افغانستان” است…

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار