افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

پیکار با هراس افگنی/ از شعار تا عمل!

شاه حسین مرتضوی

سرپرست دفتر سخنگوی رییس جمهور گفت: چین و امریکا باید اتهام های افغانستان و پاکستان بر یکدیگر را نظارت کنند.

به دنبال توافق میان کابل ،اسلام آباد و بیحنگ درباره همکارِی های مشترک در مبارزه با هراس افگنی، ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته تائید کرد که قرار است در آینده‌های نزدیک هیاتی از پاکستان وارد کابل شود و نیز هیاتی از افغانستان به اسلام آباد سفر نماید.

مرتضوی گفته است: گروه های هراس افگن که دست به جنایت میزنند و آنان پایگاه دارند، زخمیان شان در آنجا درمان میشوند اینان فعالیت شان متوقف شود و فهرست های که ما داده ایم بررسی شوند و کشور چین که فعلا در نقش تسهیل کننده است و نیز امریکا که در نشست های چهار جانبه نظارت می کرد اینان از ادعاهای که صورت می گیرد نظارت بیشتر و دقیق تر کنند تا ثابت شود که به راستی چه کسی صادقانه در پیکار با هراس افگنی کار میکند و چه کسی در حد شعار این حرف را مطرح می کند.

تبادل اطلاعات استخباراتی میان افغانستان – پاکستان ونیز ایجاد  گروه تماس همکاری‌های شانگهای – افغانستان برای پیشبرد گفت وگوهای صلح کابل با طالبان بخشی دیگری از توافق تازه میان کابل – اسلام آباد – بیجینگ را می سازد.

در همین حال رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی تبادل اطلاعات استخباراتی میان کابل – اسلام آباد را به سود کشور نمی داند. آقای نبیل می گوید که لانه های هراس افگنان در پاکستان روشن هستند و نیازی به تبادل اطلاعات نیست.

انوارالحق احدی، رییس جبهه نوین ملی افغانستان گفته است: این قسم تفاهم نامه ها میان دولت های امضا میشوند که حد اقل در بین شان اعتماد موجود باشد اینان اگر به یکدیگر معلومات هم بدهند احتمال دارد که معلومات نادرست بدهند به نظر من آنقدر انکشاف بزرگ نیست.

در این میان  وزارت خارجه کشور تایید می کند که افغانستان – پاکستان در باره تبادل اطلاعات استخباراتی به توافق رسیده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار