- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

پیمان استراتژیک بین دولت های کابل و رُم امضاء شد

[1]

حامد کرزی رئیس جمهور اسلامی افغانستان که در ادامه سفر اروپایی خود به ایتالیا سفر کرده، شب گذشته در دیدار با ماریو مونتی، نخست وزیر  این کشور سند همکاری های دراز مدت بین دو کشور را امضاء کرد.
به نقل از اطلاعیه مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری،بر اساس این توافق نامه ،دولت ایتالیا با دولت کابل پس از  2014 در زمینه های سیاسی، اقتصادی، مبارزه با مواد مخدر، اجرای قوانین، فرهنگی و رسانه ای همکاری خواهد کرد.
اطلاعیه می افزاید: حامد کرزی  همچنین با گئورگیو ناپولیتانو، همتای ایتالیایی خود  نیز دیدار و در مورد اوضاع کنونی افغانستان بحث و گفتگو کرد.
در این دیدار کرزی با قدرتمند خواندن کشور افغانستان ،نظام سیاسی فعلی را مناسب آن دانست و اطمینان داد که روزهای سخت گذشته در افغانستان دیگر اتفاق نخواهد افتاد.
بر اساس اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری، گئورگیو ناپولیتانو رئیس جمهور ایتالیا نیز در این دیدار  بر تعهد کشور بر تداوم همکاری با دولت افغانستان تاکید کرد.
ناپولیتانو افزود: دولت ایتالیا علاوه بر همکاری در زمینه های مختلف، افغانستان را در پیشگیری از مواجه شدن با بحران های داخلی نیز یاری خواهد کرد.
رئیس جمهور کشورمان به منظور امضای پیمان های استراتژیک با کشورهای فرانسه، ایتالیا و بریتانیا، سه شنبه شب سفر پنج روزه خود به کشورهای اروپایی را آغاز کرد.
لازم به ذکر است که حامد کرزی قبل از سفر به ایتالیا طی سفری به ترکمنستان با همتای ترکمن خود دیدار و در مورد موضوعات مورد علاقه بحث و تبادل نظر کرد.