افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 11 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پیشنهادات عبدالرب رسول سیاف به حکومت/ نظر تحلیگران چیست؟

برخی تحلیگران افغان پیشنهادات اخیر عبدالرب رسول سیاف را به رهبران حکومت وحدت ملی برای بهبود وضعیت درکشور موثر خوانده و عملی شدن آن را بسیار مهم می دانند.

 

جاوید کوهستانی یکی ازتحلیگران افغان می گوید، هدف از گفته های عبدالرب رسول سیاف رهبر پیشین جهادی بیشتر آوردن تغییر در وضعیت امنیتی و بهترشدن اوضاع سیاسی درافغانستان بوده است.

 

جاوید کوهستانی می گوید:

 

“هدف استاد سیاف ایجاد هماهنگی برای مبارزه با تروریزم و سیاست های مداخله گرانه پاکستان بوده که چراحکومت افغانستان نتوانسته اقدامات را انجام بدهد ، به گفته وی باید حکومت درمجموع اقدامات را انجام بدهد و گرنه رهبران آماده هستند که مردم را بسیج کرده و درعرصه های مختلف بتوانند تغییروارد بکنند. بیشتردید گاه استاد سیاف مبنی براصلاحات، تقویت نظام ومبارزه با تروریزم وافراطیت بود.”

 

عبدالرب رسول سیاف رهبرپیشین جهادی روز چهارشنبه درمراسم تجلیل ازهفته شهید ازوضعیت جاری کشورابرازنگرانی کرده و خواهان اقدامات عاجل ازسوی حکومت گردید.

 

ایجاد اصلاحات درنظام، بسیج ساختن مردم برای مبارزه با مشکلات موجود واعلام زمان برگزاری انتخابات و برگزاری لویه جرگه منحیث یک مرجع تصمیم گیرنده، ازجمله خواست های اساسی عبدالرب رسول سیاف به حکومت افغانستان بوده است.

 

آقای سیاف دراظهارات اش از نبودن یک مرجع تصمیم گیرنده در حکومت انتقاد کرده و گفت که تاحال یک مرجع درست تصمیم گیرنده برای حل مشکلات درکشوروجود ندارد.

 

عبدالرب رسول گفت:

 

“یک مرجع تصمیم گیری را برای این ملت پیش بینی کنید و راه سالم اش همین است که عاجل انتخابات برگزارگردد وعاجل لویه جرگه تشکیل شود تا تشویش ملت برطرف گردد.”

 

تحلیل گران افغان این اظهارات عبدالرب رسول سیاف را ناشی از اختلافات موجود میان رهبران حکومت عنوان کرده اند که تاحال نتوانسته اند روی برخی مسایل به توافق برسند.

 

آنان همچنان می گویند هدف این رهبر پیشین جهادی از برگزاری لویه جرگه همانا جرگه است که رهبران حکومت وحدت ملی به اساس توافقنامه سیاسی می خواهند قانون اساسی را تعدیل کرده و درنظام سیاسی تغییروارد کنند.

 

آقای سیاف نگرانی های را که سران جهادی درصدد برهم زدن نظام هستند رد کرد، اما گفت تشویش دارند که هرگاه اصلاحات بوجود نیاید حکومت با سقوط رو برو خواهد شد.

 

اما حاجی سید داود کارشناس سیاسی دیگر سقوط حکومت وحدت ملی را درکوتاه مدت غیرممکن خوانده و می گوید این حکومت ازحمایت قوی امریکا و جامعه جهانی برخورداراست.

 

حاجی سید داود می گوید:

 

“چیزی را که جامعه بین المللی می خواهد همین حکومت وحدت ملی افغانستان است تا که آقای اوباما و جان کیری درقدرت هستند و درپانزده و شانزده ماه که ما وشما پیش رو داریم من فکرنمی کنم که دیگر مرجع قدرت را بدست بگیرد، یا مرجع دیگری دراینجا به ارتباط حضورجامعه بین المللی ایجاد گردد.”

 

اما وی این را می پذیرد که عدم توجه به خواست های مردم و آوردن اصلاحات درادارات ممکن حکومت را با مشکلات جدی روبروسازد.

 

این اظهارات درحالی صورت می گیرد که با گذشت نزدیک به یک سال از عمرحکومت وحدت ملی انتقاد های وجود دارد که نا امنی گسترش یافته و فساد، بیکاری و مهاجرت افغان ها به خارج از کشور بیشترشده است.

 

هرچند مسوولان حکومت ظاهراً تلاش های را برای رفع این مشکلات درکشورانجام داده اند اما انتقاد می شود که رهبران حکومت وحدت ملی وعده های را که درآغاز حکومت به مردم داده بودند، درست عملی نکرده اند و این مساله سبب بروز مشکلات جدی در کشور شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار