افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

پیشروی 39 درصدی اولویت های سکتور خصوصی در نشست بروکسل

عبدالله

 

بگفته  وزیر تجارت و صنایع کشور، تاکنون درباره یازده اولویت سکتور خصوصی در نشست بروکسل، ۳۹ درصد پیشرفت صورت گرفته است.

 

براساس هدایت دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در جلسه کمیته اقتصادی، جلسه ی دیروز میان اعضای کمیته اقتصادی شورای وزیران به ریاست محترم نصرالله ارسلایی رئیس دارالانشای شورای وزیران، با اشتراک وزیر تجارت و معاونین وزارت خانه ها، به منظور گزارش دهی و ارزیابی کمیته های کاری یازده اولویت سکتور خصوصی در نشست بروکسل، برگزار شد.

 

در این نشست محترم نصرالله ارسلایی رئیس دارالانشای شورای وزیران گفت: برای پیشبرد کارها، روی یازده اولویت، یازده کمیته ایجاد شده است که هر کمیته وظایف خاص و تعریف شده دارد، اما این کمیته ها مکلف است که از جریان کارها و پیشرفت های شان به سکرتریت مشترک و دارالانشای شورای وزیران گزارش دهی کنند.

 

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع کشور در یک ارزیابی کٌلی افزود: یازده اولویت و ۱۱۳ شاخص برای دست یافتن به آن، شناسایی گردیده است که در نشست بروکسل ارایه شود، در این زمینه تا کنون ۳۹ درصد کارها پیش رفته است، اما برای سرعت کار لازم است تا کمیته ها، روی شاخصه های که در کوتاه مدت قابل تطبیق اند، کار کنند تا ما به هدف نهایی و تعیین شده در نشست بروکسل که پیشرفت ۵۰ درصد کارها است، برسیم.

 

اتاق های تجارت و صنایع کشور در این جلسه از پیشرفت کارها، در زمینه یازده اولویت سکتور خصوصی ابراز رضایت کرده و تاکید نمود: تاکنون کارها با هماهنگی لازم و جدیت پیشرفته است اما ما امیدواریم که این روند بعد از کنفرانس بروکسل نیز تداوم یابد، چراکه برخی از موارد یازده اولویت تا سال ۲۰۲۰ باید تکمیل گردد.

 

به گفته اتاق های تجارت و صنایع، کمیته های کاری یازده اولویت تا حال به طور شفای از کارکردهای شان خبر داده اند، اما برخی از انها گزارش کامل با فیصدی مشخص و آمار دقیق ارائه نکرده اند، بنابراین لازم است تا اعضای این کمیته ها، گزارش کامل و دقیق از پیشرفت کارهای خود تهیه نمایند. از جانب دیگر هنوزهم بخش سکتور خصوصی با چالش های فراوان مواجه است که می توان به طور نمونه از مشکلات در صدور جواز و عدم تطبیق قانون انرژی یادآوری کرد، لازم است برای حل آن اقدام عملی شود.

 

کمیته های کاری می گویند: اولویت های که در کوتاه مدت قابل تطبیق است، ۱۳ مورد شناسایی شده که قبل از نشست بروکسل باید بالای آن کارهای عملی صورت بگیرد، هرچند کارهای مثل سهولت ویزا برای تاجران، تلاش برای تدوین پالیسی فایبر نوری، طرح پالیسی خط آهن، قانون خط آهن، تعیین معیارهای تضمینی و ایمنی خط آهن، برنامه های زیربنایی در زمینه سرک، استخراج معادن و خط ریل، تلاش برای تکمیل شدن مصوبه قانون معادن و سایر موارد صورت گرفته است اما این اقدامات کافی نیست.

 

در اخیر محترم نصرالله ارسلایی رئیس دارالانشای شورای وزیران بعد از استماع و ارزیابی کارهای انجام شده اظهار کرد: وزارت خانه ها و ادارات مربوطه مکلف اند، تا روز یکشنبه از پیشرفت کاری شان به وزارت تجارت و صنایع کشور گزارش دهند و برعلاوه آن برای تکمیل شدن شاخصه های کوتاه مدت قبل از نشست بروکسل تلاش های جدی نمایند تا اقدامات لازم صورت بگیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار